10 Aylık Bebek Gelişimi

10 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
10 aylık bebek gelişimi konusunu irdeleyeceğimiz yazımıza hoş geldiniz. Her zaman olduğu beslenme, uyku, fiziksel ve sosyal gelişim olmak üzere 10 aylık bebek gelişimini dört ana başlıkta inceleyeceğiz. Öncelikle bebekrehberi.net olarak sağlıklı ve huzurlu günler dileyerek yazımıza başlayalım.

10 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Bu dönemde sizinle birlikte sofraya oturabilir. Meyveleri soyup eline verirseniz rahatça yiyebildiğiniz görebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise bu dönemde pütürlü yemeğe bebeğinizin alışması lazım. Önce az pütürlü gıdalardan başlayın zaman geçtikçe pütür oranını arttırın. Böylece bebeğiniz katı gıdalara alışacaktır zamanla.

Çatal ve bıçak gibi eşyaları kullanması bebeğinizin yemek yemesini kolaylaştıracaktır ama bu tür eşyaları kullanırken bebeğiniz sizin denetim ve gözetiminizde olsun. Böylece kesici ve delici aletlerle yaralanmasını önleyebilirsiniz. Bu dönem için sert plastikten yapılmış çatal ve kaşıkları tavsiye ediyoruz.

Uyku

Uykusu gayet düzenlidir ve geceden sabaha mışıl mışıl uyuyabilir. Sık sık tekrarladığımız gibi uyku öncesi güzel bir banyo bebeğinizin daha rahat uyumasını sağlayacaktır.

Fiziksel Gelişim

Destek alarak merdiven çıkabilir, evdeki mobilyalara tırmanabilir. Tırmandıktan sonra inemez, bu aşamada düşmemesi için bebeğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. 10 aylık bebek artık evdeki eşyalarla oynamayı fazlaca sever. Çekmeceleri karıştırır, tabak çanakla oynar, içinde eşya olan şeylerin içini zevkle boşaltır.

UYARI

Bebeğiniz bu dönemde artık yürümeye başlayacaktır. En azından yürümek için çabaları olacaktır. Çevreden duyduğunuz ve gördüğünüz kadarıyla bebeğinize yürümesinde faydalı olacak oyuncaklar almak isteyebilirsiniz ama kesinlikle böyle bir şey yapmayın. Özellikle yürüteç konusunda hassas ve dikkatli olun. Yürüteçler dünyanın birçok yerinde yasaklanmış durumdadır. Hem bebeğinizin kas ve iskelet yapısını olumsuz etkiler hem de kontrolünü sağlayamayacağınız için istenmeyen kötü kazalara sebep olur. Bebeğinizin masa örtüsünü çekip kafasına vazo vs. düşürmesini istemezsiniz değil mi?

Bu dönemde bebeğinizin el – göz koordinasyonunun sağlanması için ona boş bir defter ve boya kalemleri verebilirsiniz. Bebeğinizin kullandığı ele müdahale etmeyin. Sağlak veya solak olması öğrenilen bir durum değildir. Bebeğiniz hangi eliyle mutluysa o eliyle çalışmasına müsaade edin.

Sosyal Gelişim

Sıralamak gerekirse bu dönemde bebeğinizde şu farklılık ve gelişmeler gözlenebilir:

  • Olayları daha iyi kavramaya başlar, yani giyiniyorsanız artık dışarı çıkacağınızı, yemek hazırlıyorsanız sofraya oturulacağını bilir.
  • Taklit yeteneği gelişmiştir, etrafta duyduğu sesleri taklit edebilir.
  • Müzikten hoşlanmaya başlamıştır, müzik sesi duyduğunda kafa sallayarak ritme ayak uydurabilir.
  • Saklanıp yüzünü kapatarak be be gibi oyunlar oynayabilir, bu dönemde oyun oynayarak bebeğinizle fazla vakit geçirmeniz çok olumlu bir harekettir.

Aşı Takvimi

10 aylık bebek için herhangi bir aşı yaptırmanıza gerek yoktur.