11 Aylık Bebek Gelişimi

11 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bebeğiniz artık 11 aylık. Ay ay hatta gün gün gelişimini takip ettiniz. Sıra geldi 11 aylık bebek gelişimi konusunda nelere dikkat edeceğinize. Her zaman olduğu gibi gelişimi dört ana başlıkta inceleyeceğiz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan içeriğe geçelim.

11 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

On bir aydan itibaren artık bebeğinizle birlikte sofraya oturmalısınız ve yemekte bebeğinizin size eşlik etmesine müsaade etmelisiniz. Mevsim koşullarına uygun her türlü meyveyi çok sevecektir. Bazı meyveleri (şeftali, kavun,çilek, karpuz )çok fazla ezmeden yedirebilirsiniz. Eğer saydığımız meyvelerin mevsimi değilse pütürlü elma püresi de verebilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin katı yiyeceklere alışması için pütür oranını her gün arttırmalısınız. Onun haricinde siz ne yiyorsanız bebeğiniz de onları yiyebilir ama dikkat etmeniz gereken şey bebeğinize tuzsuz ve baharatsız besinler vermelisiniz.

Bazı anneler bebeği bu aydan itibaren sütten kesmeyi tercih edebilir. Biz 24 ay sonuna kadar bebeğin mutlaka anne sütü içmesini tavsiye ediyoruz.

Uyku

Uykusu yavaş yavaş düzene girmeye başlamıştır. Hatta 11 aydan itibaren bebeğinizin gece uykusu uzun, gündüz uykusu ise daha kısadır. Bebeğinizde uykuya geçmeme ve uyuyamama problemi varsa 12 Aylık Bebek Gelişimi yazımızda da belirttiğimiz gibi uyumadan önce bebeğinize banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz. Bir başka uykuya geçirme metodu ise bebeğinizi yormaktır. Uykudan önce bebeğinizle oynayarak onun fiziksel olarak yorulmasını sağlayabilirsiniz, bu yorgunluk da bebeğinizin uyumasına sebebiyet verecektir.

Fiziksel Gelişim

Bu dönemde bebeğiniz baş ve işaret parmağını çok iyi kullanır. Küplerle oynayabilir ve nesnelerin boyut olarak (büyük-küçük) ayırt etmeye başlar. Bebeğiniz ilk adımları atmaya başlar, eşyalardan tutunarak ayağa kalkmaya ve öyle durmaya başlar. Çoraplarını çıkarabilir, bardaktan birkaç yudum sıvı içebilir.

Bir şeyin yerini sorduğunuzda işaret yoluyla göstermeye başlamıştır artık, bu dönemde bebeğiniz ellerini ve ayaklarını fazlaca kullandığından çorap ve eldiven gibi sınırlayıcı şeyleri çok fazla giydirmeyin.

Sosyal Gelişim

Bu dönemden itibaren bebeğinizin yanında çok dikkatli olmalısınız. Hatta gerekirse yakınlarınızı da uyarın. Artık bebeğiniz her şeyi taklit edebilir ve her şeyi gözlemler. Doğruyu yanlışı ayırt ettiği dönem tam olarak bu dönemdir. Artık takdir edilen davranışları tekrarlar, pekiştirilmeyen davranışları ise yapmayı bırakır. Dolayısıyla bebeğinizin olumlu davranışlar ufak bir gülücükle de olsa ödüllendirmeyi unutmayın.

İki kelimelik cümleler kurabilir ve sizi kolunuzdan tutarak yönlendirebilir. Bu dönemde bol bol resimli kitaplar alın ve incelemesine fırsat verin.

Aşı Takvimi

11 aylık bebek gelişimi aşı takvimi boştur. Herhangi bir aşı yaptırmanız gerek yok.

Uyarı ve Tavsiyeler

Yazımızı bitirmeden önce 11 ay bebek gelişimi ile ilgili uyarı ve tavsiyelerimizi sıralayalım:

  • Bebeğiniz bu dönemde ufak adımlar atar, hevesleniyor olabilirsiniz ama bebeğinize ayakkabı almayın. Tam anlamıyla yürümeye başladıktan sonra ayakkabı alırsınız. Böylece yürümesini engellemiş olmazsınız.
  • Yürümeye başlayan bebeğiniz dolayısıyla sık sık düşecektir. Düşen bebeğiniz eğer bir tarafını kötü şekilde çarpmamışsa bırakın kendi ayağa kalkmasın. Hiçbir tepki verip ayağa kalkmasına yardımcı olmayın. Her düştüğünde “off, ayy” diye tepki verirseniz bebeğiniz bir süre sonra düştüğünde ağlamaya başlayacaktır.
  • Bu dönemde bebeğinizi telefon, televizyon ve tablet gibi cihazlardan uzak tutun. Bu tip aletlerle fazla ilgilenen bebeklerin zihinsel gelişimi olumsuz etkilenmektedir.