12-18 Aylık Bebek Gelişimi

12-18 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bebeğiniz, gözünüz gibi baktığınız evladınız artık büyüyor. Büyüdükçe yeni yeni şeyler öğrenip bunları dile getirebiliyor. Bakalım 12-18 aylık bebek gelişimi nasıl oluyor ve bebeklerimiz bu dönemde hangi aşamalardan geçiyor.

12-18 Aylık Bebek Gelişimi

Motor Gelişim

Hareketle ilgili olan motor gelişimi için 1 yaş sonrası kritik öneme sahip. Bebeğiniz bu dönemden itibaren artık tek başına ve güvenli şekilde yürüyebilir. Az da olsa koşma eylemi gözlenebilir bebeklerinizde.  Yalnız koşma sırasında önüne ufak bir engel çıkması durumunda bebeğiniz bu engeli aşamaz.

Yürürken elinde bir şeyler tutabilir, bir sandalyeye çıkıp oturabilir. Hatta tek elini kullanarak merdiven çıkıp inebilir.

Nörolojik Yani Zihinsel Gelişim

Bir diğer adı da algısal gelişimdir. Bu dönemde bebeğiniz artık küplerle kule yapabilir. Bardak içerisine eline geçirdiği ufak tefek şeyleri atabilir. Dik çizgi çizebilir; büyük resimleri kitapları karıştırır, aynı anda birden fazla sayfayı çevirir.

Bebeğiniz bu dönemde güçlü olan elini daha fazla kullanır, yine oyun oynama esnasında yüksek sesle ve anlaşılmayacak şekilde konuşması bu dönem gelişimde gözlenir.

Ulaşamadığı şeyleri yüksek sesle istemesi ve basit emir kipli cümlelere uyması da yine bu dönemdedir. İlk düşünme belirtilerini bebeğiniz bu aşamada gösterir.

Dil Gelişimi

Bu dönemde bebeğiniz 10 kelimeyi hafızasında tutabilir. Çoğunlukla anlaşılmaz bir biçimde konuşsa da basit soru cümleleri kurabilir (ne yaptın vs). Zamirleri (ben, sen, o) kullanmaya başladığı dönem yine 12-18 aylık bebek gelişimi dönemidir. Yalnız zamirleri bazen yanlış kullanabilir, kendisine sen veya size ben diyebilir.

Konuşurken sırasını bekler ve daha fazla sözlüğü anlamaya, anlamlandırmaya başlar. Unutmayın dil duydukça öğrenilir. Dolayısıyla bebeğinizin konuşmasını hızlandırmak ve geliştirmek istiyorsanız onunla yetişkin bir bireymiş gibi muhabbet edin.

Sosyal Gelişim

Bebeğinizin ihtiyaçlarının farkına vardığı döneme hoş geldiniz. Bu dönemde bebeğiniz kendisi yemek yiyebilir, iki eliyle bardağı kavrayarak düzgünce bir şeyler içebilir. Altına kakasını veya çişini yaptığı zaman rahatsızlık duyup, bu rahatsızlığı için yardımınızı isteyebilir. Bu evrede bebeğiniz herhangi bir problemle karşılaştığı zaman ona çözüm üretmeye çalışır.

Çorap, şapka, ayakkabı gibi basit kıyafetlerini çıkarır ancak onları tekrar giyemez, artık oyuncaklarını ağzına götürmez. Zihinsel etkinliği arttığı için herhangi bir nesneyi tanımlamak için ağzına götürme ihtiyacı bu dönemde ortadan kalkar.

Bebek bu dönemde başta annesi olmak üzere yakınındakilere duygusal olarak bağlanmaya başlamıştır.

12-18 aylık bebek gelişimini kabaca böyle özetleyebiliriz, yazıyı sonlandırmadan önce her zamanki uyarımızı tekrarlıyoruz. Her çocuk farklı ve özeldir, lütfen onu başka çocuklarla kıyaslamayın.