12 Aylık Bebek Gelişimi

12 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tebrikler artık bebeğiniz 1 yaşında! Peki 12 aylık bebek gelişimi konusunda nelere dikkat etmeniz gerekiyor. Bebeğiniz 12 aylıkken hangi aşıları yaptırmanız gerekir? Beslenme ve uyku ile ilgili her şey makalemizin devamında. Sözü fazla uzatmadan buyurun yazımıza başlayalım.

12 Aylık Bebek Gelişimi

Detaylara girmeden önce bilmelisiniz ki artık yürümeye başlayan bebeğiniz oyun oynamaktan özellikleriyle yaşıtlarıyla vakit geçirmekten fazlasıyla zevk almaya başlayacaktır.

Beslenme

Bebeğinize özgürlük tanımaya başlayacağınız alanlardan birisidir beslenme alışkanlığı. Beraber sofraya oturun ve bırakın tıpkı sizin gibi o da yemeğin tadını çıkarsın. Kendi yemesine izin verin. Masa örtüsü mü kirlendi? Bırakın, karışmayın; yıkarsınız. Hiçbir şey bebeğinizin öz güveninden daha önemli değil. İçinizden ama her şeyi yemiyor, yemek seçiyor diye geçirebilirsiniz. Bırakın isterse tek tip yesin isterse her şeyin tadına baksın. Bu konuda kıstas alacağınız tek şey kilo ve boy gelişimi. Eğer bu gelişim standartlara uygunsa çok da dert etmeyin ne yediğini. 12 aydan sonra pastörize inek sütü vermeye başlayabilirsiniz. Yalnız gaz problemi yaşamaması için sütü biraz da olsa sulandırmanız iyi olacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin önüne çok fazla çikolatalı ve kremalı şeyler koymayın. Pasta yapacaksanız meyveli olanları tercih edin. Hem daha sağlıklı hem daha leziz olur.

Uyku

Bebeğinizin uykusu bu dönemde oldukça düzenlidir. Hatta yetişkin bireyler akşam uyuyup sabaha kadar hiç uyanmayabilirler. Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır? yazımızda da bahsettiğimiz gibi eğer uyumadan önce bebeğinize banyo yaptırırsanız uykusu daha sağlıklı ve verimli olacaktır. Bebeğinizde öğle uykusu düzenli değilse zaten kendiliğinden uzun uyku düzenine girecektir. Eğer öğleleri düzenli olarak uyuyorsa uzun uyku düzenine alıştırmak için sizin emek vermeniz gerekebilir. Bu hususta en önemli konu bebeğinizin sabah erken uyanması. Uyanmıyorsa siz uyandırabilirsiniz. Uzun uyku dönemine ne zaman geçeceği ise tamamen bebeğinize bağlı. Bazı bebekler birkaç günde bu düzene alışıyorken bazılarının alışması aylar alabiliyor.

Fiziksel Gelişim

Yazıya başlamadan da belirttiğimiz gibi bebeğiniz artık yürüyebiliyor. Yeni yürümeye başlayan bir bebek ilk başlarda yürümek yerine koşmayı tercih eder. Bu dönemde bebeğiniz oyuncak seçebilir hatta onlarca oyuncağının arasından bir iki favori oyuncağıyla sürekli oynayabilir. Özellikle hareket etme kabiliyeti yüksek olan toplar bu dönemde bebeğinizin ilgisini fazlaca çeker.

Bu dönem için dikkat etmeniz gereken bir başka şey bebeğinizin sürekli sizi takip edip izlediğidir. Yaptığınız her şeyi görür ve kaydeder. Dolayısıyla bebeğinizin nasıl davranmasını istiyorsanız bu dönemde siz de öyle davranın.

Bu dönemde bebeğinizin taklit yeteneğinde de gelişmeler gözlenir. Arada sırada göz kırpma gibi ilgi çekici hareketler yapabilir. İki parmağıyla bazı nesneleri tutmaya başlar ve çok büyük değillerse aynı anda iki şeyi tutabilir.

Sosyal Gelişim

Tekrardan yazımızın başına atıfta bulunalım. 12 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğiniz artık yaşıtlarına ilgi duymaya başlar ve onlarla oynamaktan zevk alır. Yalnız dikkat etmelisiniz, bu dönemde bebeğinizin paylaşma özelliği çok gelişmemiştir. Duyguları gelişmiştir artık bebeğinizin eğer herhangi bir hareketini gülümseyerek pekiştirmişseniz bu onun çok hoşuna gider ve aynı hareketi tekrar tekrar yapmaya başlar. Bu dönem için önerimiz çocuklu ailelerle sık sık bir araya gelin. Bu bebeğinizin gelişimini hızlandırır.

12 Aylık Bebek Aşıları

Bu dönemde bebeğinize yaptırmanız gereken aşılar şunlardır:

  • Kızamık
  • Kızamıkçık
  • Kabakulak

“12 Aylık Bebek Gelişimi” Yazısı İçin Bir Yorum

  1. […] uzun, gündüz uykusu ise daha kısadır. Bebeğinizde uykuya geçmeme ve uyuyamama problemi varsa 12 Aylık Bebek Gelişimi yazımızda da belirttiğimiz gibi uyumadan önce bebeğinize banyo yaptırmayı deneyebilirsiniz. […]

Bir Cevap Yazın