Çocuk Gelişiminde Babanın Rolü

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Çocuğun gelişiminde babanın rolü

‘’Biz babamı mızın karşısında bacak bacak üstüne atmayı bırak çekyatta uzanamazdık bile’’ diyen nesil artık baba oldu. Günümüzde eğitim imkanlarının artması, insanların teknoloji ve sosyal medya kullanımın artması günümüzde ki genç babaların yapısını da haliyle değiştirdi. Yani artık çağı yakalayan babalar var, çocuğun eğitiminden bakımına kadar her şeyi İnternet üzerinden öğrenip anneyi aratmayacak kadar kendisini geliştiren bu kişilerlerdir bunlar. Bu değişim çocukların gelişimini tabi ki olumlu anlamda olukça fazla etkiliyor. Peki babanın rolü artık nedir bu konuyu sizler için araştırdık.

Babanın Aile Ortamında ki Rolü

Eskiden beri gelen toplum yapısında baba aile içinde bir disiplin figürü olmuş, yapılan araştırmalar çocuğun her zaman anne ile olan ilişkisinin daha kuvvetli olduğunu ve babanın yerinin yedek kulübesi olduğunu söylemekteydi. Artık toplumun değişmesi ile birlikte eğitimin önemi arttı ve baba çocuğun eğitiminde ve bilişsel gelişiminde önemli bir figür. Babanın rolünün değişiminde kadınların iş hayatında daha fazla yer almasının da etkisi bulunmakta. Artık daha bilinçli anne ve babalar çocuğun gelişimine beraber katkı sağlamakta. Eskiden babaya sadece çocuğu uzaktan sevmesi bir disiplin ve otorite merkezi olarak bulunması gibi bir rol biçilmişken günümüzde hamilelikten itibaren  annenin ve doğumdan sonra bebeğin bakımına yardım eden, çocukla zaman geçiren arkadaşlık eden bir rol biçilmiştir.

Hamilelik Döneminde Baba Olmak

Kadının hamilelik dönemi baba için tam bir sınavdır. Kadının duygusal değişimleri, fiziksel ihtiyaçlarının artması babayı gerçekten zorlayacaktır. Babadan beklenen bu değişim sürecine hızla adapte olması ve karısına anlayışla sabırla yaklaşmasıdır. Bu süreç haliyle babayı da duyusal olarak etkileyecektir. Karısının duygusal değişimleri onu da etkiler. Olumsuz olan duygularını mümkün olduğunca karısına yansıtmaması gerekmektedir. Annenin hamilelik süreci babaya olan ilginin azalmasına bu durum babanın kendisini yalnız ve dışlanmış his etmesine sebep olabilir, çocuğun ve annenin sağlığı, ayrıca doğumda olabilecek kötü senaryolar babayı endişelendirebilir.  Olumsuz düşüncelere girmeyin ve karınıza sürekli gülümsemeye çalışın.

Bebek ve Baba İlişkisi

Bebeğin gelişimi anne ve babanın ortak çabası ile olacaktır fakat bazı durumlarda sadece anne veya sadece babaya ihtiyaç duyulabilir. Genelde anneler anaçlık duygusu ile bebeğin tüm ihtiyaçlarını kendileri karşılamaya çalışmaktadır. Bu durum hem anneyi fiziksel ve duygusal olarak yıpratacak hem de baba ile bebek arasında kurulması gereken bağı zayıflatacaktır. Bırakın bazen bebeğin altını o değiştirsin biberonla karnını doyursun.  Bu aralarında ki bağı kuvvetlendirecektir.  Unutmayın ki çocuğunda baba ile ilişki kurmaya ihtiyacı vardır.

Uzmanlar baba ile çocuk arasında ki olumlu ilişkinin akademik başarıyı arttırdığını söylemektedir.  Babanın çocuk ile geçirdiği vakit oynadığı oyunlar zihinsel gelişimine katkı sağlar. Babalar annelere nazaran daha az kontrolcü olduğu için çocuğun özgür zaman geçirmesine olanak tanır ve çocuğun buna bazen gerçekten ihtiyacı vardır. Kurulan bu yakın ilişki çocuğunuzun kişilik gelişimini de etkiler ayrıca çocuğunuzun sizi model aldığını unutmayın. Babanın kişilik özellikleri zaman için doğru yaklaşımla çocuğa da aktarılır. Babanın çocuğa verdiği değeri göstermesi gerekmektedir. Çocuğun doğru davranışlar yaptığında babasından olumlu geri dönüş yani taktir alması yaptığı davranışın kalıcı olmasını sağlayacaktır. Hepimiz çocuk olduk ve babamıza nasıl kahraman gibi baktığımızı hatırlayın artık size kahraman gözü ile bakan çocuğunuz var. Onunla kuracağınız doğru ilişki onun tüm hayatını etkileyecek bunu unutmayın.