24-36 Aylık Bebek Gelişimi

24-36 Aylık Bebek Gelişimi
[Toplam:2    Ortalama:4/5]

24-36 aylık bebek gelişimi nasıl olur? Bebeğiniz 24-36 ay aralığında ve neler yapması gerektiğini bilmiyor musunuz? Yazımız normal gelişimini sürdüren bir bebeğin 24-36 ay aralığında neler yapabilmesi gerektiğinden bahsedecek. Bakalım nelermiş bunlar?

Gözünüz gibi baktığınız her şeyden sakındığınız bebeğiniz artık bebekliğinin son demlerini yaşıyor. Biliyorsunuz ki 48 ay yani 3 yaş ve sonrası bebeklik evresi bitmiş, çocukluk evresi başlamış sayılır. Şimdi çocuğumuzun 2 ile 3 yaş arasında nasıl bir gelişim izlediğini inceleyelim.

24-36 Aylık Bebek Gelişimi

Motor Gelişim

Motor gelişim, bildiğiniz üzere çocuğunuzun kas hareketlerini ifade eder. 24-36 ay arasındaki bir bebek artık rahatça üç tekerlekli bisiklet kullanabiliyor olmalı. Bebeğinizde gözlemlemeniz gereken bir başka aktivite ise kısa süreli de olsa tek ayak üstünde durabiliyor olması. Yine bu safhada bebeğiniz merdivenleri iki ayağıyla basmadan çıkabiliyor olması ve kavanoz kapağını açıp kapatabilmesi önemli.

Dil Gelişimi

Bebeğiniz bu dönemde artık kendini rahatça ifade edebilir. En azından “bensen” diye adlandırmalar yapabilir. 3 tane nesnenin adını doğru söyleyebilir ve üçe kadar sayabilir. Bebeğiniz 5-6 heceleri kelimeleri tekrarlayabilecek düzeyde olur. Özellikle 36 aydan sonra dil gelişiminde bir ilerleme göremiyor ve çocuğunuzda içe kapanıklık fark etmişseniz mutlaka bir uzmana başvurun. Otizm belirtileri bu yaştan itibaren ortaya çıkmaktadır.

Nörolojik Gelişim

Nörolojik gelişim zihinsel gelişimi ifade eder. Bebeğiniz bu aylarda artık bazı çıkarımlar ve mantıklı hareketler yapabiliyor olmalı. 8 küple kule yapabilir, yatay ve dikey çizgilere benzer çizgiler çizebilir. Yine bebeğiniz bu dönemde 3-4 küple köprü yapabilmeli ve bir daireyi bakarak çizebilmeli. Yine bu dönemde bebeğiniz yaşını ve cinsiyetini bilir.

Sosyal Gelişim

Bebeğinizin oyun oynamaya başladığı ay aralığı 24-36’dir. Genelde etrafı dağıtır, eşyalarını bir yerlerden toplarsınız. Kendi kıyafetlerini kendi seçebilir, soyunurken düğmeleri açabilir. Ayakkabı bağcığını bağlayamaz ama ayakkabılarını kendi giyer. Ellerini yıkamaya başladığı zaman da tam olarak bu zamandır. Sosyal gelişimle ilgili sayabileceğimiz diğer özellikler ise şunlardır: çok sevme ile vurma birbirine kavuşabilir, kitaplara bakmaya ve okuyormuş gibi yapmaya başlar, telefon veya televizyon ekranına kilitlenmeye başlar, kendi suyunu içer

24-36 aylık bebek gelişimi için dikkat etmeniz gereken şeyler kabaca böyle. Yine de unutmamanız gereken bir şey var. Her bebek özeldir ve bebek gelişiminde genetik ile çevre faktörlerinin etkisi çok büyüktür. Bebeğiniz her şeyi bire bir aynı yapacak diye bir kaide yok. Ama çok genel şeyleri de yapamıyorsa veya yapmak istemiyorsa mutlaka vakit kaybetmeden bir uzman yardımına başvurun.

Bir cevap yazın