5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi
[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Bir süre aradan sonra 5 aylık bebek gelişimi yazımızla bebek gelişimi serimize devam ediyoruz. Hemen yazımızın detaylarına inelim. Bakalım bebeğimiz beş aylıkken nasıl bir gelişimi gösteriyor.

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Bu dönemde annelerimizin yaptığı en büyük hatalardan biri bebeğe katı gıda vermesidir. Biz bebekrehberi.net olarak 6 aya kadar kesinlikle sadece anne sütü verilmesini öneriyoruz. Eğer doktorunuz tavsiye etmemişse ve sütünüz yeterliyse bebeğinize katı gıda vermeyin.

Şayet katı vermeye karar verdiyseniz ilk etapta bebeğinizin emme isteği artacaktır. Eski kadar meme ve biberon verilmeyen bebek bunları arayacaktır fakat yeni tatlara alıştıkça eskileri bırakır. Sebat etmenizde fayda var.

Uyku

Bebeğiniz yeni geliştirdiği becerileri denemek için sabah erkenden uyanabilir. Bu durumda bebeğinizi iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Eğer uyandığı zaman yatağında oynama eğilimi varsa gece uyuduktan sonra yatağına birkaç oyuncak bırakabilirsiniz. Böylece sabah uyandığında canı sıkılana dek oyuncaklarıyla oynar ve sizi rahatsız etmez.

Diş çıkarmaya bağlı olarak bebeğiniz bu dönemde geceleri uyanabilir. Hatta bazı bebeklerin diş çıkarmalar daha zor olduğundan geceleri sizi hiç uyutmayabilir. Bu süreçte kauçuk diş kaşıma halkaları bebeğinizin ağrısını azaltmak için faydalı olabilir.

UYARI: Bebeğiniz geceleri ne kadar huysuzlanırsa huysuzlansın kesinlikle doktorunuza danışmadan bebeğinize ilaç vermeyin.

Gece uyanmaları her zaman diş çıkarmadan dolayı olmayabilir. Bebeğinizi iyi tanımanız gerekmektedir.

Fiziksel Gelişim

Eğer oturma pozisyonuna getirirseniz bebeğiniz kafasını dengeleyip dik tutabilir. Bu pozisyonda elleriyle kendine destek yapar. Yeni öğrendiği bir şeyi yaparken zevk alacağından bu süreçte oturmaktan da hoşlanacaktır ama biz çok fazla oturmamasını tavsiye ediyoruz. Omurga gelişimi açısından çok sağlıklı olmayacaktır fazla oturması. Ayrıca bu dönemde bebeğiniz şunları yapabilir:

  • Ayağını ağzına götürebilir
  • İki eliyle herhangi bir nesneyi kavrayabilir (biberon gibi)
  • En ufak sesleri dahi duyabilir. Bu dönemde bebeğinizin duyu organları gelişmiştir
  • Sizi izler ve dinler. Dolayısıyla artık bebeğinizin yanında kullandığınız kelimeler dikkat etmelisiniz.

Sosyal Gelişim

Bu dönemde bebeğiniz bazı heceleri çıkarabilir (da, at, ta, ma, ne vs), artık dikkat çekmeye çalışan bir bebeğiniz var. Dolayısıyla kendi kendine çıkardığı sesler aslında dikkat çekme çabasıdır. Yine bu dönemde bebeğiniz yakınındakileri tanımaya başlar ve yabancı birine ağlayabilir. Yavrunuz bu dönemde aynaya bakmaktan ve kendini görmekten oldukça hoşlanacaktır. Tehlikeli olmayacak şekilde aynalarla haşır neşir olmasına müsaade edebilirsiniz.

Aşı Takvimi

Bu ay aşı takviminde herhangi bir aşı yoktur. Eğer yaptırmadıysanız ishal aşısının ilk dozunu bir an önce yaptırın. Sağlıklı günler dileriz.

One Reply to “5 Aylık Bebek Gelişimi”

  1. Surekli bitkin ve yorgun hissediyorum acaba problem ne olabilir

Bir cevap yazın