6 Aylık Bebek Gelişimi

6 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bebeğiniz artık altı aylık. 6 aylık bebek gelişimi konusunu inceleyeceğimiz yazımıza hoş geldiniz. Bakalım bebeğiniz bu dönemde nasıl bir gelişim gösterir. Neleri yapmalı veya yapmamalısınız?

6 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Artık anne sütü bebeğiniz için yetersiz gelmeye başlayacaktır. Farklı katı besinlerden farklı vitaminler alır. Bu süreçte sizden daha az süt emmesi normal karşılanmalıdır. Aşağıda listeleyeceğimiz besinleri bir bebeğiniz bir yaşını doldurana kadar vermezseniz iyi olur. Çünkü bu besinler alerji riski taşıyabilir. Peki nedir bu besinler?

  • İnek sütü
  • Domates
  • Yumurta akı
  • Portakal suyu
  • Bal
  • Tuz

6 aylık bebek gelişimi süresince artık bebeğinize biberon verebilirsiniz. Merak etmeyin biberonu kendi tutabilecek hatta biberon tutabildiği için mutlu da olacaktır. Yalnız biberonun boyutlarının bebeğinize uygun olması şart. İlk başlarda biberondan tam manasıyla içemeyecek, üstüne dökecektir ama zamanla içmeyi öğrenecek.

Uyku

6. ayında bebeğiniz günde 14 saat uyur. Bu 14 saatin 12si gece gerçekleşir. Artık gece düzenli uyku oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz diş çıkardığı için geceleri ağlayarak uyanabilir onun haricinde gece uykusu deliksizdir. Bebeğinizi sallayarak uyutursanız kendisi uykuya dalmakta problem yaşayacaktır ve bu da uyku konusunda sizi epey zorlar. Tavsiyemiz biraz ağlasa bile bırakın kendisi uykuya dalsın. Ama benim çocuğum dalmıyor demeyin. Bu gelişimdeki bebekler ne olursa olsun uyku ihtiyacını karşılamak zorundalar. Mutlaka dalacaktır uykuya. Siz çok yardımcı olmak istiyorsanız yanına uzanın. Anne kokusuyla birlikte daha güvenli olarak uykuya dalabilir. Yine de yalnız uykuya dalması daha tercih edilendir. Böylece ilerleyen zamanda yalnız uyuyamama korkusunu yaşamış olmaz bebeğiniz.

Fiziksel Gelişim

Bebeğiniz artık istediği yana dönebilir. Hatta yüzüstü yatarken bacaklarını oynatarak emeklemeye çalışabilir ve en önemlisi elleriyle kendi yemek yemesi çok hoşuna gider.

Parmak kasları güçlenen bebeğiniz yukarıda da belirttiğimiz gibi bir şeyleri tutmaya başlar ve tutma eylemi onlara büyük zevk verir. Siz de bir şeyleri kavramasına izin vermelisiniz. Yalnız tuttukları nesneyi ilgileri dağıldığı anda bırakacakları için ellerine kırılacak bir şey vermeyin. Tabi uyarmakta fayda var, yutabileceği büyüklükte olan nesneleri de çocuğunuza vermeyin.

Yavaş yavaş hareket etmeye başlayacağı için bu dönemde bebeğinize bol ve rahat kıyafetler giydirin. Bizim tavsiyemiz bebekliği süresince bol ve rahat giysiler, özellikle hava alan giysiler giydirmeniz. Unutmayın önemli olan bebeğinizin şık olması değil sağlıklı olması.

Sosyal Gelişim

Artık insanları tanıyabilir ve her gördüğü kişiye gülmeyebilir. Çünkü artık yabancılara karşı mesafeli duracaktır. Ayrıca bazı sessiz harfleri söylemeye başlayabilir. Sesleri takip eder ve konuşmaları dinler. Dinlediği konuşmalardan hareketle konuşma denemeleri yapabilir. Artık evde seçtiğiniz kelimeler özenli olmalı. Bebeğiniz konuşmayı sizden öğreniyor.

Aşı Takvimi

6. ayında bebeğinize Hepatit B, Karma, Prömokok, Rotavirus aşılarının 3. dozunu yaptırmalısınız.

UYARI: Rotatrix marka aşı yapıldıysa Rotavirüs aşısının 3. dozu yoktur.

Gıda Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Eğer bebeğinizin bir besine gıda alerjisi olduğunu düşünüyorsanız. O besini art arda üç gün bebeğinize verin ve tepkilerini inceleyin. Eğer bir reaksiyon gösteriyorsa bir hafta bekleyip tekrar aynı besini deneyin. Yine aynı sonuçlarla karşılaşıyorsanız gıda alerjisi var demektir. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bebeğiniz reaksiyonu her gıdaya gösteriyorsa ek gıda için vakit daha erken demektir. Ek gıda vermeyi önümüzdeki aya bırakabilirsiniz.