7 Aylık Bebek Gelişimi

7 Aylık Bebek Gelişimi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
7 Aylık Bebek Gelişimi makalemiz ile karşınızdayız. Bakalım bu dönemde bebeğiniz neler yapabilir ve bebeğinize yaklaşım şekliniz nasıl olmalıdır? Çok fazla uzatmadan konunun detaylarına bakalım istiyorum.

7 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Bebeğinizin meme sıkıntısı yoksa ve hala emiyorsa, sütünüz de bebeğinizin gelişimini destekliyorsa bu dönemde ihtiyacı olan besinleri anne sütünden alması tavsiye edilir. Eğer gelişimi yerindeyse mama takviyesi yapmanıza gerek yok ama yavaş yavaş da olsa yeni tatlara alışması olumlu olacaktır. Bu süreçte eline kolay parçalanmayan bisküvi ya da ekmek verebilirsiniz. Yalnız bu süreçte hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden bebeğiniz uzak durmalı. Özellikle içerisinde glikoz şurubu varsa kesinlikle bebeğinize vermeyin. Artık besinlerin içindekiler kısmını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz ve tatlandırıcı veya glikoz şuruplu besinler yerine doğal şekerli besinler almalısınız.

7 aylık bebek gelişimi için bu süreçte dikkat etmeniz gereken bir başka husus ise bebeğinizle birlikte sofrayla oturmaya alışın. Yemeklere onu da oturtun ve kaşık, bardak tutmasına müsaade edin.

UYARI: Bu bahsi kapatmadan önce önemli bir uyarı yapmak durumundayız. Bu dönemde eğer bebeğiniz biberonla besleniyorsa dikkatli olmalısınız ve bebeğinizin ağzında biberonla uyumasına izin vermemelisiniz. Boğulmaya sebep olabilir.

Uyku

Eğer diş çıkarma gibi bir problemi yoksa bebeğiniz gece boyu rahat uyuyacaktır. Gece ağlayarak uyanması durumunda bir sorunu var demektir. Burada da aklınıza ilk etapta iki ihtimal gelmeli. Diş çıkarma ve gaz problemi. Gece uyanan bebeğinizi kucağınıza almayın. Kucağa gelen bebeğin uykusu kaçabilir ve tekrar uykuya dalması zor olur. Yapabiliyorsanız yanına uzanarak tekrar uykuya dalmasını sağlayın.

Fiziksel Gelişim

Gözünüz aydın! Artık bebeğiniz emeklemeye başlıyor. Yeni emeklemeye başlayan bir bebeğin emeklemesi kusursuz olmayabilir. Özellikle karnında ve göğsünden destek alabilir. Bu durum sizi korkutmasın her bebek sadece iki el ve iki ayağını kullanacak diye bir kaide yok. Hatta bu dönemde bebeğiniz emeklemeye başlamayabilir bile. Bu da sizi telaşa sürüklemesin.

Kural şu: Her bebek özeldir ve farklı gelişim gösterir.

Emekleme esnasında bebeğiniz yorulur veya duraksamaya başlarsa kesinlikle kucağınıza almayın ve arkadan itmeyin. Bu bebeğinizi tembelliğe alıştıracaktır. Aynı zamanda yürümesini zorlaştıracak ve yürüme süresini uzatacaktır. Yine bu dönemde dengesini tam olarak oturtur; oturmaya başlar, kendi etrafında dönebilir yanındaki eşyalardan tutunarak ayağa kalkabilir.

Gördüğü tüm nesnelere uzanır ve onları tutmaya çalışır, tuttuğu nesneyi ise tanımak için ağzına götürür. Bu süreçte bebeğinizin boğazına kaçarak nefesini tıkayacak ufak nesneleri uzanabileceği yerlerden kaldırmalısınız.

Sosyal Gelişim

Emeklemeye başlayan bebeğiniz artık sosyalliğe doğru da uzanmaya başlayacaktır.Bu evrede çok meraklı olan bebeğiniz her şeye elini uzatacak sonra hemen geriye çekecektir. Kısa süreli de olsa yanınızdan uzaklaşacak, sonra tekrar yanınıza dönecektir. Sizi tekrar gördüğünde mutlu olur ve bu mutluluğunu ifadeleriyle belli eder.

Bir iki kelimeyi tam anlamıyla olmasa da ifade etmeye çalışır bazen bir şeyler söylemeye çalışırken anlamsız sesler çıkarabilir. Emeklemeyle birlikte dil gelişiminde de ilerleme kat eder.

Düşünme ve algılama yeteneği de gelişen bebeğiniz ulaşması imkansız nesnelere uzanmayı bırakır. Eğer almasının hiçbir yolu yoksa bırakır ve pes eder. Yemek masalarındaki, orta sehpalardaki ve fiskoslardaki örtüleri çeker, üstündeki nesneleri aşağı indirmeye çalışır. Bu aşamadan bu tip eşyaların üstünde bebeğinizin kafasına düşüp de ona zarar verebilecek herhangi bir şey bırakmamaya çalışın.

Emeklemeden dolayı evde ucu keskin, sivri nesneleri ortadan kaldırın. Kafasını çarpıp da kendisini yaralayacak eşyaları çeşitli objelerle yumuşatın. Açık kablo gibi tehlikeli olabilecek elektrikli şeylere gerekli önlem alın. Prizlere ulaşamamasına dikkat edin.

Aşı Takvimi

7 aylık bebek gelişimi süresinde bebeğinize yaptıracağını bir aşı bulunmamaktadır.

Bitirmeden Son Uyarılar

Disiplin Konusu

Artık bebeğinizi yavaş yavaş disiplin etmenin zamanı geliyor. Disiplin asla kötü bir şey değildir ama disiplinden kastımız da dayak değildir. Ağlayarak istediği şeyleri vermeyin, kötü bir davranış yapmak istiyorsa ya ortamdan ya da nesneden uzaklaştırın. Unutmayın disiplinli olmanın ilk şartı kararlılıktır. Eğer bir kere izin veriyor iki kere engelliyorsanız istediğiniz konuda başarılı olamazsınız ve aralıklı pekiştirdiğiniz için bebeğiniz her zaman şansını dener.

Yabancı Korkusu

Bebeğiniz bu dönemde yabancı birini gördüğü zaman korkabilir hatta yabancı birine çok fazla da tepki verebilir. Korkmanıza gerek yok. Her bebek yabancı korkusunu farklı yaşar. Bebeğinizle gülümseyerek konuşarak bu korkuyu aşmasını sağlayabilirsiniz (aaaa bak Aysel Teyze gelmiş gibi cümleler yardımcı olabilir).

Göğüs Isırması

Bebeğiniz süt emerken kazara göğsünüzü ısırdıysa ve siz de buna tepki verdiyseniz. Geçmiş olsun bebeğiniz için oyun başlamış demektir. Daha önce de dediğimiz gibi bebeğiniz bu dönemde öğrenmeye ve sosyalleşmeye başladı. Bu eylemi oyun sandığı için sık sık ısırma işlemini tekrarlayabilir. Isırdığında tepkisiz kalırsanız ısırmayı bırakır.