8 Aylık Bebek Gelişimi

8 Aylık Bebek Gelişimi
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

8 aylık bebek gelişimi hakkında faydalı bilgiler bulacağınız makalemize hoş geldiniz. Her zaman olduğu gibi dört ana başlıkta konuyu irdeleyeceğiz. Normal davranışlar nelerdir? Neyi nasıl yapmalısınız gibi sorulara hep beraber yanıt arayacağız.

8 Aylık Bebek Gelişimi ve Beslenme

Eğer bebeğiniz iyi şekilde kilo almaya devam ediyorsa emzirmeye devam edin. Anne sütü konusunda tavsiyemiz bebeğinizi emzirebildiğiniz kadar emzirin. Mümkünse 24 ayına kadar anne sütü alsın. Tabii ki zamanla besin takviyeleri de vereceksiniz.

Bu dönemde bebeğinize dışarıdan yiyecek verebilirseniz ama eğer bebeğiniz o besini ilk kez yiyecekse aç olmasına dikkat edin. Tok bir bebek bilmediği besinlere karşı soğuk bir tavır takınabilir ve onları yemekten çekinebilir. Bebeğinizin yavaş yavaş dişleri çıkmaya başlamış olmalı. Dişlerini kaşıyıp rahatlaması için sebze ve meyve dilimlerini eline verin. Böylece hem doğal besin alır hem de dişleri rahatlar. Bu dönemde boğazına kaçıp bebeğinizi boğmaması için besinleri bebeğinizin yanındayken eline verin.

Bu dönemde eğer mevsimi ise tavsiye ettiğimiz bir besin ise domatestir. Bebeğinize domates yedirmeye başlayabilirsiniz.

Uyarı: Eğer domates yedikten sonra bebeğiniz alerji olursa domates vermeyi bırakın.

Eğer önceden severek yediği besinleri birden reddetmeye başlamışsa moralinizi bozmayın, size şov yapıyordur. Israrcı olmayın ve daha sonra tekrar deneyin. Bir de çorbaların için fazla olmamak şartıyla kırmızı et ekleyebilirsiniz.

Uyku

Uyku saatlerinde önceki aylara göre gözle görülür kısalmalar olacaktır. Bu dönemde uyuması için bebeğinizi yatağına koyun ve kendi yatağında uyumaya alıştırın. Aksi bir durum çıkmadıkça bebeğinizin yanından ayrılmamaya özen gösterin. Güven içinde olan bebeğiniz böylece daha rahat uykuya dalacaktır.

Fiziksel Gelişim

Hızlı ve seri bir biçimde emeklemeye başlamıştır artık. Herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan kendine başına oturabilir, tanımadığı nesneleri iki parmağıyla tutarak incelemeye başlar. Kendi boyundaki koltuklara tırmanabilir.

Uyarı: Bebeğiniz sekiz aylıkken hala emeklemiyor olabilir. Endişe duymanıza gerek yok. Daha önceki makalelerimizde de belirttiğimiz gibi her bebeğin gelişimi, kas ve iskelet yapısı aynı değildir. Bazı bebekler yürüme ve emekleme konusunda akranlarına göre tembel olabilirler. Zamanla düzelecektir.

Bir başka uyarı ise hali hazırda emekleyen bebeklerimiz için. İyice emekledikleri için yavaş yavaş yürüme alıştırmaları yapabilirler. Özellikle sizden destek aldıkları zaman birkaç adım atmaya çalışırlar. Bu dönemde bebeğinizin yeri tanıması açısından yere çıplak ayakla basması önemlidir. Bir de yerlerde ve eşya köşelerinde sivri, delici, kesici yüzeyler olmamasına dikkat edin.

Sosyal Gelişim

Bebeğinizin çok meraklı bir evredir bu. İstisnasız etrafındaki her şeyi inceler, onları tanımlamak için fırlatır, atar. Sekiz aylık bir bebek meraklı olduğu kadar da gözlemcidir. Yanındakileri iyice izler ve onların hareketlerini taklit edebilir. Yine bu dönemde bebeğiniz oyun oynamaya meraklıdır. 8 aylık bebek gelişimi sırasında dikkate almanız gereken bir şeydir oyun. Oyun oynamak hem eğlenceli hem de öğreticidir.

Bu evrede bebeğiniz anneye bağlılık göstermeye başlayacak ve annesinin gözünün önünden ayrılmamasını isteyecektir. Zamanının bir bölümü anne-baba ve kardeşleri izlemekle geçecek. Böylece dış dünyada nasıl davranması gerektiğini öğrenecektir.

Artık sevdiği kişileri veya fotoğraflarını görünce onları tanır ve mutlu olur. Bebeğinizin kimi sevip sevmediğini denemek için yakınlarından oluşan bir fotoğraf albümü yapıp bebeğinizin tepkilerini ölçebilirsiniz.

Aşı Takvimi

Sekiz aylık bebek için yapılması gereken herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

One Reply to “8 Aylık Bebek Gelişimi”

  1. Bebeğim sekiz aylık ve bu 8 aylık bebek gelişimi yazınızdaki birçok şeyi bebeğimde gözlemliyorum. Faydalı bilgiler için çok teşekkürler. Allah sizden razı olsun.

Bir cevap yazın