Bebeğim neden sürekli ağlıyor !!!

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bebeğiniz sürekli ağlıyor ve onu susturmakta zorlanıyor musunuz. Kendinize ‘’bebeğim neden sürekli ağlıyor’’ diye sorup bir yandan da kendinizde ağlayacak gibi mi oluyorsunuz bu durum sizi korkutuyordur muhtemelen. Peki yeni doğmuş bebeklerin ilk 3 ay boyunca günde 3 saat kadar ağlamasının normal olduğunu biliyor muydunuz.

Bebeğin iletişimi ağlamasıdır!

Yaşayan her canlı bir şekilde iletişim kurmaktadır biz bunu konuşarak yapıyoruz fakat henüz konusmayı öğrenememiş olan bebeğimiz nasıl bizimle konuşacak? Tabi ki ağlayarak. Bu bebeklerin iletişim yoludur. Uykusu geldiğinde, acıktığında, gazı geldiğinde veya kendisini huzursuz hissettiğinde ağlarlar. Bebeklerin ağlamasının önüne geçemeyiz ama onları sakinleştirmek için size bir kaç tavsiyede bulunabiliriz. Peki bebekler neden ağlar ve ne yapabiliriz.

Açlık

Genelde ağlamaların sebebi bebeğin acıkmış olmasıdır. Zaman içinde bebeğinizin acıktığında yaptığı hareketleri gözlemleyerek onları tanımaya çalışın. Böylelikle bu tür ağlamada derdini hızlıca anlayıp çocuğu doyurarak ağlamasını sonlandırabilirsiniz.  Yeni doğan bebekler genelde dudaklarını yalama, ağzını şapırdatma, elini ağzına götürme gibi hareketler genelde açlık belirtisidir.

Uykusuzluk

Bebeğinizin uykusu geldiği zaman eğer uyuması için uygun bir ortamda değilse huzursuz olmaya başlayacaktır ve ağlayacaktır bazen de yatağında bile hemen uyuyayamadığı için ağlayabilir. Bu durumda bebeğinizi kucağınıza alıp onunla ilgilenmeniz gerekmektedir. Bir süre sonra ağlamasının azalmaya başladığını göreceksiniz.

Laktoz Sindirim Sorunu

Sütte bulunan laktozun yeterince sindirilememesi sonucu ortaya çıkan durumun neden olduğu ağlamalardır. Küçük bebeklerde ve yeni doğanlarda ishal, aşırı gaz ve inatçı ağlamalarla kendini belli eder. Sulu ve köpüklü kaka yapabilir. Makat etrafında tahriş deride deformasyon görülebilir. Mama ile beslenen bebeklerde laktozsuz mama kullanımı, anne sütü ile beslenen bebeklerde ise sütün kesilmesi gerekebilir. Kesin teşhis kaka testi ile mümkün olmaktadır. Bu yüzden uzman bir doktora mutlaka başvurmanız gerekmektedir.

Kirli Bez

Bebeklerin çoğu altını ıslattıktan sonra hemen bunu belli ederler ki genelde sizde kokusundan anlarsınız zaten bazı bebekler ise bir süre bu duruma dayanabilirler. Bebeğiniz ağlamaya başladığında bezine bir göz atmanız gerekir.

Gastroözofageal Reflü

Mide içerisinde ki sıvıların istemeden yemek borusuna geri kaçması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Yemeklerden sonra ortaya çıkan kusma, Kilo alamama, iştahsızlık gibi durumlar bunun en önemli bwlirtileridir. Üst ve alt solunum yollarında çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bebeğin yatarken kafasını koyduğu yeri bir miktar yükseltmek, her yemekten sonra bebeği yaklaşık 10 dakika dik tutmak, ve daha katı besin ürünleri kullanmak gerekebilir. Bahsettiğimiz belirtiler bebeğinizde varsa mutlaka doktara gitmeniz gerekmektedir.

Genel Önerilerimiz

  • Ağlama nedeni sizce açıksa öncelikle emzirin.
  • Sık sık bebeğin bezini kontrol edin ve gerekirse değiştirin
  • Çocuğunuzu aşırı sıcak ve ya aşırı soğuk ortamlardan uzak tutun ortamın ısısıda bebeğin ağlamasına neden olabilir.
  • Yorgunlukta ağlamaları için bir nedendir. Bu durumda kucağınızda gezdirin ve sakinleştirin.
  • Bebeğinizin sakinleşmesi için hoşuna giden şeyleri öğrenmeye ve onu tanımaya çalışın her bebeğin farklı sakinleşme şekilleri olabilir.