Bebeklerde Egzama

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]

Bebeklerde Egzama

Bebeklerde genel olarak ciltte başlayan kızarıklıklar onları çok öptüğümüz için olur sanırız, içiniz acır kendinizi suçlu hissedersiniz, eve gelen misafirleri çok öpmemesi için uyarırız fakat hassas cildi bebeklerde genelde egzama bu şekilde başlar.

Egzama yanak kızarıklığı ile kendini göstermeye başlar

Bebeğimizi çok öpmekten olduğunu sandığımız kızarıklıklar hassas ciltli bebeklerde egzamanın ilk belirtileridir. Bu kızarıklıklar dönemsel olarak artma veya azalma gösterebilir. Bu bebeğin alerjik hassasiyetinin ilk belirtileridir. Bebek büyüdükçe göğsünün üst kısımlarında, kollarında ve bacaklarında da kızarıklıklar oluşmaya başlar. Bebeğimizin cildinde kurumalar ve buna bağlı olarak kaşınma hissi oluşur. Kendini kaşıyamadığı içinde huzursuzlaşır.

Peki neden ?

Başlangıçta oluşan kızarıklıklarla beraber ciltteki yağ dengesi bozulur. Bu bozulma neticesinde deri su kaybeder ve kaybedilen su kaşıntıya sebebiyet verir. Yapısında bozulma meydana gelen deri hassaslaşır ve bazı gıdalar ya kullanılan bir çok üründe ki kimyasal maddeler cilde zarar vermeye başlar. Ve böylelikler egzamanın belirtilerini gözlemlemeye başlarız.

Belirtileri

Ailede özellikle de annenin geçmişinde bir alerjik rahatsızlık varsa çocukta egzama riski oldukça yüksek olmaktadır. Üzerine birde çocuğun cildi kuru ve nemsiz kalırsa işte o zaman tehlike çanları çalmaya başlayabilir. Unutmayalım ki çocuklarımızın derilerinde ki yağ ve ter bezleri ergenlik dönemine kadar yetersiz kalmaktadır. Derinin nemli olması her çocuk için önemlidir fakat egzaması olan çocuklar için hayati öneme sahiptir. Bebeğimizin yanaklarından başlayarak vücudunun çeşitli yerlerinde çıkan kuru, kırmızı ve bazen de kabuk tutan bu noktalar egzamanın tipik belirtileridir.

Ayrıca ardarda hapşırma, burun kaşınması, öksürük, hırıltı ve ya zor nefes alma gibi durumlar gözlemlerseniz mutlaka doktora gitmelisiniz. Bu durumlar astım ya da alerji nezle gösterileridir ve egzamalı bebeklerde bu risk oldukça yüksektir.

Çocukluk egzaması genelde beyaz tenli çocuklarda daha fazla görülmektedir. Hastalığın teşhisi mutlaka uzman bir doktor tarafından çeşitli klinik testlerle yapılmalıdır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ve karaciğerle alakası yoktur. Böyle yanlış inanışlara kapılmayalım.

Size Önerebileceklerimiz

  • Öncelikle mutlaka hastalık sürecini doktor kontrolünde ve uzman tavsiyeleri ile geçirmeniz.
  • Emziren annelerde annenin tükettiği besinler bebeğe nüfuz edebilir bu yüzden bebeğinizin alerjisi olan gıdaları sizde tüketmeyiniz.
  • Cildi tahriş etmeyen ve kurutmayan sabun ve ya şampuanların kullanılması önemlidir.
  • Bebek kendini sürekli kaşıyorsa bu onun cildine zarar verecektir bu yüzden pamuklu yumuşak eldivenler takılabilir ve tırnakları kısa kesilebilir.
  • Cilde uygulanan alerji testi ile çocuğunuzun hangi gıdalara alerjisi olduğunu mutlaka öğrenin unutmayın ki bu vakaaların %70’e yakınında gıda alerjisi bulunmaktadır. Özelikle süt yumurta çikolata genelde bu gıdaların başında gelir.
  • Yünlü cildi kurutan boğucu kıyafetler giydirmeyin pamuklu giysiler ilk tercihiniz olsun.
  • Kuru ciltli bebeğe kokusu olmayan tahriş etmeyen kaliteli bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın