Bebeklerde Soğuk Algınlığı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Bebeklerde görülen soğuk algınlığı genellikle boğazında ki ve burnundaki viral enfeksiyonlar yüzünden olur. Bebeğinizin burnu tıkanıyor veya akıntı yapıyorsa soğuk algınlığına yakalanmış demektir. Bebeklerin daha yeni gelişmekte olan bağışıklık sistemleri bazen bu rahatsızlıklara karşı koyamaz ayrıca etrafında hijyen konusuna pek dikkat etmeyen başka çocuk veya ebeveynler varsa bu hastalığa davet çıkartmak olur.

Soğuk algınlığının net bir tedavisi yoktur. Şunu yaparsanız direk iyileşir denilebilecek bir yöntemde yoktur. Tedavi bebekte veya çocukta görülen belirtileri azaltmaya yönelik tedbirlerden almaktan oluşmaktadır.

Soğuk Algınlığının Belirtileri Nelerdir?

 • Öncelikli olarak bebeğinizin burnunun aktığını göreceksiniz
 • Akan burunun ara sıra tıkanması kaçınılmaz olacaktır.
 • İlk başlarda su gibi berrak olan bu akıntı zamanla önce sarıya daha da ilerlerse yeşilimsi bir renge dönüşecektir.
 • Vücut ısısında 38 dereceleri bulma ve hatta üzerine çıkma
 • Klasik olarak öksürme ve hapşırma soğuk algınlığının vazgeçilmezidir.
 • Öksürme, hapşurma, burun akıntısı ve boğazda ki tahrişten dolayı sinirli olmak ve uyuyamamak
 • İştahın azalması ve burun tıkanmasından dolayı emzirme problemlerinin ortaya çıkması

Bebeğinizin soğuk algınlığına yakalandığından şüphe ediyorsanız ve bebeğiniz 3 aylıktan küçükse onu acilen doktora götürmeniz gerekmektedir. Küçük bebeklerin bağışıklık sistemi çok ama çok zayıftır ve böyle ufak rahatsızlıklar bile hemen daha büyük hastalıklara dönüşebilir ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Tekrar ediyorum bebeğiniz 3 aylıktan küçükse önünüzde ki bilgisayarı usulca kapatın ve acilen doktora gidin.

Bebeklerde ki soğuk algınlığı durumlarının çoğunda sadece bebekte oluşturduğu rahatsızlıklar sözkonusudur ve birçoğu evde güzel bakım ile doktora gitmeye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Fakat bazı durumlar vardır ki bebeğiniz büyük bile olsa doktora gitmenizi gerektirmektedir.  Peki nedir bu durumlar ?

 • 38 derece üzerinde vücut sıcaklığı ölçüyorsanız.
 • Kulak ağrısı ve hassasiyet gösteriyorsa
 • Nefes alıp vermekte zorlanıyor veya hırlıyorsa
 • Bezini çok sık ıslatmaya başladıysa
 • Bitmek bilmeyen ve boğazını artık tahriş etmeye başladığını düşündüğünüz öksürük durumları
Bebeklere bu mevsimde dikkat

Bu durumlarda doktora görünmeniz gerekmektedir. Hele ola ki sıvı herhangi bir şey içmeyi ve emzirmeyi bıraktıysa, aşırı öksürmekten bebeğin renginin değişmesi, kanlı öksürük ve balgam çıkarması, nefes almakta zorlanıp dudak bölgesinde mor mavi karışımı bir renge dönmesi halinde acilen tıbbi müdahale yapılması gerekir. Allah kimsenin bebeğine böyle bir şey yaşatmasın.

Neden Yakalanır Soğuk Algınlığına ?

İnsanların üst solunum yollarında enfeksiyon yaratarak soğuk algınlığına neden olan bir çok virüs türü bulunmaktadır. Bebeğe bulaşan virüse karşı bebek bağışık hale gelir fakat o kadar çok tür bulunmaktadır ki ara sıra hastalığa yakalanmak kaçınılmaz hale gelir. Bazı virüslere karşı ise vücut bağışıklık sağlayamaz.

Soğuk algınlığı genellikle ağız ve burun yolu ile bebeğe nüfuz eder çünkü en korunaksız ve virüs kapmaya açık bölgeler buralardır.

-Etrafında hasta ve virüs bulaşmış insanların konuşması, hapşırması hava kanalı ile bebeğe virüs bulaşmasına neden olur.

-Kuru bile olsa virüsler 2 saat kadar bir yüzeyde hayatta kalabilir. Eğer kirlenmiş bir yüzeye bebek temas eder ve elini ağzına burnuna götürürse virüsü kapabilir.

-Hasta bir kişinin bebeğe doğrudan teması, öpmesi, sevmesi de bebeğe virüs bulaşmasına neden olabilir bu yüzden hasta kişilerin bebeğe yaklaşmaması gerekir.

-Havaların soğuması hem çocuklar için hem de yetişkinler için riskli dönemlerdir. Vücut hava değişimin olduğu dönemde adaptasyon süreci yaşar ve daha duyarlı hale gelir.

-Havaların soğuması ve okulların açılması aynı döneme denk geldiği için dönemsel olarak hassas hale gelmiş olan vücut okul ortamında ki kalabalığa karıştığında hastalanma riski oldukça artar

Soğuk Algınlığına Yakalanan Çocuğa Evde Neler Yapılabilir

-Burun akıntısının kuruması nefes almasını güçleştirir. Nefes alamayan bebek annesinden süt emerken zorlanacaktır. Aç kalan çocuk bitkin düşecek buda hastalığı daha tehlikeli hale getirecektir. Bu yüzden burun akıntısını daha sıvı hale getirmeniz gerekir.

-Bebeğin bol sıvı tüketmesi gerekir. Anne sütünü eksik etmemelisiniz. Yaşı biraz daha büyükse bol miktarda sıvı tükettirmelisiniz.

– Bebeğin odasında hava nemli olmalıdır. Kuru hava hem boğazının daha kötü olmasına hemde akan burnunun kurumasına ve nefes almada sorun yaşamasına neden olacaktır. Bu yüzden odada nemlendirici bir cihaz  olmasında fayda var.

-Tıkanan burnunu sürekli açık tutmaya çalışın bunun için özel burun bantları kullanabilirsiniz eczanelerden temin edebilirsiniz.

-Bebeğinizle temas etmeden ve ya emzirmeden önce ellerinizi mutlaka yıkayın ki sizden herhangi bir virüs kapmasın.

-Bebeğin çok vakit geçirdiği alanları düzenli olarak temizleyin oyuncaklarında hijyen sağlamayı unutmayın ayrıca kıyafetleri tabi ki.

-Unutmayın ki en iyi tedavi hastalığa yakalanmadan önce önlem almaktır.

Bir cevap yazın