Bebeklerde Sünnet

Bebeklerde Sünnet
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Bebeklerde Sünnet

Erkek çocuğunda sünnet kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Kınalarla, düğünlerle çocuğun yaklaşık 6-7 yaş civarında sünnet edildiği günler artık geride kalmaya başladı. Aileler artık çocuklarını bebekken sünnet etmeye başladı. Bizde bebeklerde sünnet hakkında merak edebileceğiniz konuları yazımızda toplamaya karar verdik.

Ülkemizde sünnet yaşı son zamanlarda o kadar düştü ki hayatımıza “yeni doğan sünneti” diye bir kavram bile girdi. 6-7 yaşlarında sünnetinde yapıldığı düşünülerse ailelerin kafası iyice karışmış durumda. Çocuk ne zaman sünnet edilmeli diye yana yakına araştırmalar yapmaktalar.

Sünnet nedir ve neden önemlidir ?

Sünnet çocuğun erkeklik organının uç kısmında ki fazla derinin cerrahi bir müdahale ile alınması olayıdır. Ülkemizde sosyal ve dini nedenlerle uygulanan bu işlem bazı durumlarda tıbbi nedenlerle de yapılabilmektedir. İşeme güçlüğünün çekilmesi ya da idrar yolunda yaşanan enfeksiyonlar sünneti bazen zorunlu kılmaktadır.

Yeni Doğan Sünneti ?

Yeni doğmuş bebeklerde sünnet son yıllarda oldukça rağbet görür hale gelmiştir. Bunun nedenlerine baktığımızda en baştaki nedenlerden biri çocuğun ileride yaşayacağı travmanın önüne geçmektir. Çocuğun vücudunun bir kısmının kesileceğini bilmesi, o kara günü beklemesi, o gün etrafında ki koşuşturmaca ve korku yaşamı boyunca unutmayacağı bir travma yaşatması oldukça normaldir. Ayrıca genel anestezi kullanmadan yapılabilmesi dikiş kullanılmaması, evde bakmanın oldukça kolay hale gelmesi ve çabuk iyileşmesi gibi diğer faktörlerde yeni doğan sünnetinin tercih edilmesine neden olmaktadır. Yeni doğan sünnetinin yapılması için en uygun zaman bebek doğduktan sonraki bir iki gündür. Fazladan geçen her gün bu işlemi daha zor hale getirecektir. Dünyadaki inançlara baktığımızda hemen hepsinde erken sünnet  tercih edilmektedir. Müslümanlarda ilk 7 gün içinde yapılması makbul kabul edilirken, Yahudiler 8. gün geçmeden yapılmasını tercih ederler.

Peki bu iş için ideal yaş aralığı nedir derseniz bizim size tavsiyemiz tabi ki yeni doğan sünnetini yapmanız olacaktır. Fakat oldu ki yapmadınız o zaman 1.5-6 yaş aralığında sünnet yapılması uygundur. Fakat dediğimiz gibi yaş ilerledikçe çocuğun travma yaşama riski artmaktadır. Bu yaşlar çocuğun cinsel kimliğini tanımaya başladığı erkek olduğunu fark ettiği zamanlardır. Tam bu kendini tanıma döneminde vücudun da ki bir parçanın kendisi itemediği halde kesilmesi ve hele ki bunun cinsel organ olması çocuğu olumsuz etkiler. Yeni doğan bebeğinde sünnetinde kendi içinde bazı riskleri vardır. Yaranın pansumanın iyi yapılması ve mutlaka iyileşene kadar steril olmasına çok özen gösterilmelidir.

Sünnet ne işe yarar ?

  • Erken yapılmış olan sünnet, çocuklarda yaş ilerledikçe görülebilen üriner sistem enfeksiyon kapmalarının 10 kat azaldığı tespit edilmiştir.
  • 3-4 yaşlarından sonra görülme riski son derece fazla olan sünnet derisinin iltihaplanması ve buna bağlı olarak ortaya çıkan penis ucu iltihabı yani ‘’balanit profilaksisi’’ problemini tamamen engeller.
  • Bakteri birikimi için uygun bir ortam olan sünnet derisinin alınmış olması cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve penis kanseri riskinin azalmasında oldukça faydalı ayrıca karşı cinse hastalık bulaşma riskini de azaltmaktadır.

 

Önemli : Sünnet hem dini hem de kültürel olarak toplumuz için önemlidir fakat sünnet yapan kişi, kurum veya merkez iyi seçilmelidir. Hijyen ve cerrahın tecrübesi doğacak sorunları azaltacaktır. Tersi durumlarda kalıcı sakatlıklar veya komplikasyonlar yaşanabilir.

 

 

 

Bir cevap yazın