Çocuklarda Disiplin Eğitimi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Çocukta Disiplin

Çocuğunuza disiplin vermeden önce bir hazırlık süreci vardır ne yapmamız gerekir ve ne yaparsak kurallarınıza uymasını sağlayabilirsiniz. Uzmanların yazılarından derleyerek size bir liste hazırladık.

Mutlu ve sorumluluk sahibi bir çocuk büyütmenin yollarından biride aile içerisinde uygulanmakta olan disiplin kurallarıdır.

Ailede disiplini sağlamak zor bir iştir. Hele ki küçük çocuklarımızın kuralları algılaması, içselleştirmesi hemde bu kurallarla yaşamayı öğrenmesi çok zor ve sancılı bir süreçtir. Fakat bunu başarmak mümkün ve disiplinin kapılarının anahtarı tutarlı ve örnek olmaktan geçmektedir.

İnsanların geneli çocuklarını disipline etmek için ödül ve ceza sistemini uygulayarak çocuktan istenilen davranışları göstermesini beklemektedir. Genel olarak bu sistem pekte işe yaramaz ve çocukta tramvatik sorunlara neden olabilir. Bizim hedefimiz çocuğumuzun dengeli ve doğru davranış sergileyen bir birey olmasıdır. Bunun için çocuğumuza öncelikle üç şey kazandırmalıyız.

 • Ona sevgi, güven ve anlayış duygularını yerleştirmeliyiz. Onu sevdiğinizi ve onun sizinle birlikte güvende olduğunu hissettirin.
 • Onun kişiliğine saygı gösterin birey olduğunu unutmayın ve özgüven verin.
 • Başkalarına saygılı olmanın ne kadar değerli ve erdemli bir davranış anlatın.

 

Siz Onun Modelisiniz

İnsanların birçoğuna çocuğunuza model olun dediğimizde ‘’model’’ kelimesinin bu alanda ne anlama geldiğini bilmediğini fark ettik. Model olmaktan kastımız şudur; çocuğunuz bir çok şeyi çevresinden görerek ve taklit ederek öğrenir.  Çevresinde ki insanların yaptığı yanlış bir şeyi genelleyerek doğru olanın bu olduğunu sanabilir işte buna model almak diyoruz. Daha basite indirgersek örnek almak diyebiliriz.  Çocuğunuzu disipline etmek için öncelikle sizin doğru şeyleri yapmanız gerekmektedir. Sigara içen bir babanın oğluna sigara içme demesi sizce ne kadar etkili olur o çocuk üzerinde ?Bu konu ile ilgili çok güzel bir video ekledim yazının altına mutlaka izleyin.

Ceza sistemi ile öğretilmeye çalışılan kurallar genellikle olumlu sonuç vermez ve hatta ters tepebilir. Hele ki dayakla veya zor kullanılarak çocuğu disiplin etmeye çalışan cahil aileler vardır ki onların durumu hem bugün hem gelecekte çok zora düşecektir. Çocuğu dövmek onun size olan saygısını ve güvenini kaybetmesine neden olacak ileride ailesinden uzaklaşacak onların sözünü dinlemeyecektir. Diğer bir taraftan ailesine belkide ömür boyu sürecek bir kızgınlık yaşayacak. Neden bu kadar emin konuşuyorum derseniz kendimden biliyorum.

 

Unutmayın ki siz neyseniz çocuğunuzda o olacaktır.

Mutlu ve sağlıklı bir bir çocuk yetiştirmek için öncelikle ailenin mutlu olması gerekmektedir. Öz güvenli iletişimi kuvvetli ve tutarlı bir çocuk yetiştirmek için mutlaka bazı disiplin yöntemleri uygulanmalıdır. Peki temel kurallarımız neler olmalı ?

 1. Disiplinde amacın çocuğu doğru davranışa yönlendirmek olduğunu unutmayın. Çocuk yanlış bir şey yaptığında ona kızmak yerine onu yönlendirin mesela oyuncaklarını çok dağıtıyor ve siz toplamasını istiyorsunuz. Onunla beraber oyuncak toplama oyunu oynayın. Bunu eğlenceli bir hale dönüştürün ve daha sonrasında oyuncaklarını topladığı için ne kadar mutlu olduğunuzu ona gösterin ve söyleyin doğru bir şey yaptığında onu taktir etmeyi unutmayın.
 2. Az öncede ısrarla söylediğimiz gibi çocuklarınız sizi model alıyor onların yanında yanlış bir şey yapmayın tavır, hareket ve konuşmalarınıza dikkat edin. Örneğin telefonda ki birisine evde olmadığınızı söylettikten sonra çocuğunuza kalkıpta yalan söylemek kötü bir şeydir demeniz ne kadar etkili olacaktır siz düşünün.

 3. Çocuğunuza güvenin onun kararlarına saygı duyun bunu hem sözlerinizle hem de hareketlerinizle belli edin. Fakat ‘’sana güveniyorum ama’’ ile başlayan cümleler kurmayın ve ona güvenin. Bu onda ki sorumluluk duygusunu arttıracaktır. Kendisini size karşı sorumlu hisedecektir.
 4. Çocuğunuza onun yapabileceği işler verin basit olsun başarma duygusunu yardım edebilme duygusunu tatmasını sağlayın. Örneğin sofra kurarken size yardım etmesini sağlayın ama tabakları vermeyin ona kaşık verin taşıyabileceği bir şey olsun verdiğiniz işi başarsın.
 5. Çocuğunuz olumlu veya olumsuz bir sürü davranış gösterecektir. Siz olumsuz davranışları hakkında konuşmaktansa olumlu davranışlarını konuşun. Örneğin zayıf aldığı dersler için ‘’neden notların bu kadar kötü’’ deyip hayıflanmak tansa iyi notları için onu taktir edip diğerlerini düzelteceği konusunda ona güvendiğinizi söyleyin ve kızmayın.
 6. Çocuğunuzun sizin için ne kadar değerli olduğunu ona her fırsatta his ettirin. Bu durum çocuğun kendisini güvende ve mutlu his etmesini sağlar. Unutmayın ki çocuklar çok sevildikleri için değil tutarsız sevgiden dolayı sorun yaşarlar.
 7. Çocuğunuzun çaba gösterdiği her türlü faaliyeti destekleyin beceremese de yanlışta yapsa fark etmez eğer bir şeyler için çabalıyorsa onu taktir edin. Örneğin ders çalıştı ama sınavda zayıf aldı ya da ödevini yanlış yaptı yinede onu destekleyin ve yönlendirmeye çalışın ona güveninizin tam olduğunu hissettirin. Ama asla onun yapması gereken şeyleri siz yapmayın. Günümüzde bu durum en çok ödev yapmada yaşanmaktadır. Çocuklarınızın ödevlerini siz yapmayın bırakın onlar uğraşsın siz sadece yönlendirici olun. Siz onu desteklemek ve teşvik etmekle sorumlusunuz.
 8. Ergenle ve yaşı küçük çocukların en büyük sorunlarından biriside zaman zaman öfke nöbeti yaşamalarıdır. Bu anlarda çocuğa bağırmak, tartışmak ya da onu bastırmak için sizin daha çok öfkelenmeniz sorunu çözmeyecektir. Bu durumlarda konuyu uzatmayıp sakinleşmesini bekleyin ve sakinleştiğinde onunla bir birey gibi mantıklı ve sakin bir konuşma gerçekleştirin.

 9. Çocukların disiplinsiz olmasında en büyük nedenlerden biri anne ve babanın tutarsız davranışlarıdır. Çocuğun olumlu veya olumsuz tüm davranışlarında anne ve babanın aynı tepkiyi vermesi gerekir. Bu konu çok önemlidir.
 10. Çocuğunuzla vakit geçirmeye özen gösterin, birlikte oyun oynamak, birlikte dışarıya çıkıp yürüyüşler yapmak size olan bağını arttırır ve bağınız ne kadar kuvvetli olursa kuralları ona uygulatmanız o kadar kolay olacaktır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın