Evcil Hayvan Bebek Sağlığı İçin Sakıncalı mı?

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Bebek sağlığı açısından evcil hayvanın ne gibi sakıncası vardır? Ya da bebeklerimizin sağlığı açısından böyle bir sakınca var mıdır? Bu yazımızda merak edilen bu konuyu açıklayacağız.

Birçok anne, baba merak içerisindedir. Özellikle bebek doğmadan önce evde bulunan evcil hayvanlar bebek sağlığını etkiler mi diye. Bu konuyu iki açıdan ele almalıyız.

1. Çocuğunuz için

Eğer çocuğunuzun herhangi bir alerjik rahatsızlığı yoksa evde evcil bir hayvanın bulunması çocuğunuz için herhangi bir sorun teşkil etmez. Hatta bazı uzmanlar bebeklerin bir evcil hayvanla büyümesini gelişimleri açısından faydalı görüyorlar. Atipik otizmli bazı çocukların ebeveynlerine uzmanlar tarafından evcil hayvan alınması önerildiği de bilinen bir gerçektir.

2. Evcil Hayvan Açısından

Tabi ki sakıncalı olup olmadığını belirleyecek bir diğer faktör ise beslediğiniz hayvanınız. Beslediğiniz hayvanın aşılarının tam olması gerekiyor. Bunun yanında bulaşıcı bir hastalığı olmamalı. Bu iki duruma dikkat etmemeniz hem çocuğunuza hem de size zarar verebilir. Hayvan açısından dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise beslediğiniz evcil hayvanın kıskanç olmaması gerekliliği. Yeni doğan bebekle birlikte ilginiz bebeğe kayacağı için beslediğiniz evcil hayvan bebeğe karşı olumsuz tavır takınabilir. Hatta fırsat bulduğu zaman ona zarar bile verebilir. Hayvanınızı çok iyi gözlemlemeniz gerekmektedir.