Hamilelikte Bayılma

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Hamilelik sürecinde görülen bayılmaların olası sebeplerini ve çözüm önerilerini inceleyeceğiz. Hamilelik sürecinde bayılma -ani bilinç kaybı- 9 aylık süreçte olağan görülen bir durumdur ama yine de hamilelik sürecinde bayılmalara karşı dikkati elden bırakmamak gerekiyor.

Hamilelik deyince aklımıza ilk gelen sorunlar şüphesiz mide bulantısı, baş ağrısı ve kusmalardır. Bunun yanı sıra hormonsal aktivitelerin artması sebebiyle bazı psikolojik git-geller de yaşanabilir. Bunlar bilinen durumlar. Bunun yanı sıra pek bilinmese de hamilelikte bayılmalar da meydana gelebiliyor.

Bayılma Sebepleri

İlk 3 Ay

Hamileliğin ilk 3 ayında meydana gelen bayılmaların sebepleri arasında açlık (bulantı ve kusmaya bağlı gelişebilir), hipoglisemi (düşük kan şekeri), halsizlik ve düşük tansiyon sayılabilir.

İkinci 3 Ay

Bu dönem hamilelikte bayılmaya sebebiyet veren unsurları şöyle sıralayabiliriz: Sinirsel bozukluklar, anemi (kansızlık), uzun süre hareketsiz kalma, uzun süreli susuzluk (kusma sebebiyet verebilir), fazla sıcağa maruz kalma, yorucu bir faaliyette bulunma.

Son 3 Ay

Hamileliğin son döneminde ise düşük tansiyon, fazla kilo ve uzun süre sırt üstü yatma bayılmaya sebep olabilir.

Tüm bunların yanı sıra kişideki hastalıklar da hamilelikte bayılmaya sebep olabilir. Özellikle hamilelik şekerinin iyi ayarlanmaması bayılma sorununa yol açabilir. Ayrıca hipertansiyon, kalp, anemi, tiroit gibi rahatsızlıklarınız varsa bunlar da hamilelik sürecinde bayılmayı tetikleyebilir.

Hamilelikte Bayılma
Hamilelikte Bayılma

Hamilelikte Bayılmaya Alınabilecek Önlemler

Öncelikle bu makaleyi referans almadan önce mutlaka doktorunuza başvurunuz. Muayene sırasında yukarıda sayılan rahatsızlıklar (hipertansiyon, kalp, anemi, tiroit) için mutlaka test yaptırın ve test sonuçlarında bu problemlerden herhangi biriyle karşılaşırsanız tedavinizi yaptırın.

Bireysel olarak alabileceğiniz önlemleri ise şöyle sıralayabiliriz

  • Hamileliğin son zamanlarında sol tarafınızın üzerine yatın
  • Aşırı yorucu egzersizlerden kaçının
  • Çok fazla sıcağa maruz kalmayın
  • Aniden ayağa kalkmayın
  • Mutlaka günlük olarak tansiyonunuzu kontrol edin, tansiyonunuz normal değer aralığında değilse gerekli önlemleri alın
  • Bulantı ve kusmayı önleyecek tedbirler alın

Eğer tüm önlemlere rağmen bayılma gerçekleşirse ilk olarak sakin kalmaya çalışın ve anne adayının solunum yolunu kontrol edin. Eğer solunum yolu açık değilse hızlıca solunum yolunu açın. Anneyi ayılana kadar tek başına bırakmayın ve ayaklarını baş hizasının yukarısına getirin. Böylece beyne giden kan akışı hızlanacaktır.

Eğer hamilelik sürecinde bayılma hissi oluşursa anne adayı mutlaka konumunu güvenli şekilde ayarlamalı. Merdiven, su kenarı veya yüksek bir yere yakınsa hemen daha düzgün bir yere geçmeli.