Hamilelikte Dengeli Beslenme

Hamilelikte Dengeli Beslenme

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Bebeklerin anne karnında sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişimi için anne adayları beslenmesine özen göstermeli. Özellikle hamilelikte dengeli beslenme bebek sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir.

Doğru kaynaklardan yeterli miktarda protein yetersizliğinde büyüme ve gelişme yeterli seviyede olmaz. Bebeğin beyin de dahil bütün organlarının en iyi şekilde oluşması ve gelişmesi için, anne adayı her gün yeterli miktarda protein tüketmelidir. Protein ihtiyacının yarısından fazlasını ise hayvansal protein kaynakları olan et, yumurta ve süt ürünlerinden karşılayabiliriz. Bunun dışında tahıl ürünleri, kuru baklagiller, fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar olarak bilinen protein kaynaklarıdırlar. Bunların hepsini doktorunuzun vereceği ölçüde günlük olarak tüketmelisiniz.

Nükleotidlerden çokça beslenmek: Bebeğin gelişmesinde süreklilik sağlayan nükleotidler tahıllarda, sebze ve meyvelerde, kuru baklagillerde bulunur. Fakat özellikle çokça bulunduğu et ve süt ürünleridir.

Hamilelikte dengeli beslenme için yağları doğru yerden, özellikle balık ve kuru yemişlerden alın

Bebeğin gelişimini etkileyen bir diğer önemli faktör yağ asitleridir. Bunlar hücre zarlarının yapısında yer alır. Bilindiği gibi aşırı yağ tüketmek obeziteye yol açar. Yetersiz oranda yağ tüketmek ise vücudumuzda eksiklik oluşturur ve çalışmasını engeller. Bu sebeple yağ tüketimi dengeli olmalıdır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu yağ asitleri omega-3 ve omega-6’dır. Bu yağ asitleri özellikle ızgara, buğulama veya fırında pişirildiğinde sağlıklı olabilecek balıkta bulunur. Kızartılan balık genellikle tavsiye edilememektedir, çünkü içerisinde yanmış yağ bulundurur. Balık annenin ve bebeğin kemik gelişimi açısından zengin bir kaynaktır. Eğer kılçıkları ile tüketebiliyorsanız bu o günün kalsiyum ihtiyacının da karşılanmasını sağlar. Balık ayrıca A, D, B12 vitaminler açısından da zengindir.

Beslenmenizi ceviz, fındık ve fıstık ile tamamlamanız ve koyu yeşil yapraklı sebzeler tüketmeniz hem midenize daha hafif hissettirecek hem de bebeğinizin beyin gelişimini sağlayacaktır. Yalnızca hamilelikte değil normal yaşamınızda da bu yiyecekleri tüketmeniz mutlu ve sağlıklı bir yaşam geçirmenize katkıda bulunur.

A Vitamininin Bağışıklık Üzerindeki Etkisi: Bizi mikroplara karşı koruyan ilk vitamin A vitaminidir. Bağışıklık sistemimizin ayakta durmasını sağlar. Enfeksiyonlara karşı direncimizi arttırır. Özellikle balıkta bulunan bu vitamin sarı ve turuncu sebzelerde çoktur.

E Vitamininin Etkisi: Hücre yapısını koruyan E vitamini fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlarda bulunur. Günlük olarak 10-20 fındık veya badem veya 3-4 adet ceviz tükettiğinizde ihtiyacınızı karşılamış olacaksınız.

Folik Asit Kaynakları: Hücre yenilenmesini sağlayan bir vitamindir. Bu vitamini almak için haftada birkaç kez kuru baklagil yenmelidir. Bunun dışında her gün yoğurt, yeşil yapraklı bitkiler ve salatalarımızda bolca limon tüketmek etkili olacaktır.

Hamilelikte Dengeli Beslenme için Demir Kaynakları: Bütün vücuda oksijen taşıma görevini gerçekleştiren hemoglobinin ana minerali demirdir. Demir bebeğin beyin gelişimini etkiler. Kırmızı ette bol miktarda bulunur. Ayrıca yumurta, kuru meyve, yeşil sebze ve baklagillerde bulunur. C vitamini ile birlikte alındığında etkisini arttırır.

Bunlar dışında porsiyonlarımızı doktorumuzun verdiği ölçüde ayarlamak, az ekmek tüketmek fakat besin değeri bakımından dengeli ve kontrollü gıda alımı yapmak faydalı olacaktır. Tabaklarımızı küçük seçip gözümüzü doldurmalıyız. Öğünlerimizi ara öğünlerle birlikte sayısı fazla miktarı az olarak tercih etmeliyiz. Her ana öğünde mutlaka dört besin grubundan -et ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri ve sebze-meyveler- seçmeliyiz. Böylece bebeğimizle birlikte sağlıklı ve mutlu bir hamilelik süreci geçirebiliriz.