Hamilelikte Genital Herpes

[Toplam:2    Ortalama:3/5]

Genital herpes cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Hamile kalmaya engel olmayan Genital Herpes  hastalığına eğer hamilelik dönemi içerisinde yakalanılmışsa bebeğe bulaşma riski bulunmaktadır. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi yok, fakat semptomları azaltan çeşitli tedavi yöntemleri günümüzde uygulanmaktadır.

Genital Herpes Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Yaşam boyu süren, herpes simpleks virüsünün yol açtığı bir hastalıktır. Genital bölgede veya ağızda herpes virüsü bulunan kişilerle temasla karşı tarafa bulaşır. Çok fazla belirti göstermeyen herpes virüsü genital bölgede iki tip enfeksiyona yol açabilir ve farkında olmadan bulaşabilir. Belirtileri genital bölgede veya anüs çevresinde çıkan  kabarcık ve yaralardan oluşur. Vücuda kalıcı olarak yerleşen enfeksiyon tekrarlayan ataklar gösterebilir fakat yıllar geçtikçe atakların sıklığı azalır.

Genital Herpes Tanısı Nasıl Konur?

Basit tanı doktor tarafından yapılan gözle muayene sonucu konulabilir. Daha ciddi durumlarda hastalıklı bölgede yapılan kültür veya kan testleri de hastalığın olup olmadığını ortaya koyar, kesin teşhis için herpes simpleks tip 1 ve 2 için IgG kan testleri yapılarak araştırılır.

Bebeğe Verebileceği Zararlar

ilk kez geçirilen herpes enfeksiyonu  erken hamilelik döneminde düşük riskini artırmazken  hamileliğin ilerleyen dönemlerinde erken doğum riskini arttırdığı saptanmıştır. Hastalık  bebeğe 3 şekilde geçebilir. En olası bulaşma, doğum sırasında (yüzde 85), doğum sonrasında (yüzde 10), bebek rahimdeyken plasenta aracılığıyla (yüzde 5) gerçekleşir. Virüsün bulaşması hamilelikte sık rastlanan bir durum olmadığı için yenidoğanda herpes enfeksiyonu görülme olasılığı azdır. İlk kez hamilelikte virüsün kapılması yenidoğan herpesine neden olurken , tekrarlayan enfeksiyon geçiren hamilelerde yeni doğan nadir olarak etkilenir(yüzde 4-5). Herpes hastalığı yeni doğanda 3 şekilde görülür. İyi seyirli olan yüzde 45’inde deri,göz ve ağız, kötü seyirli olan yüzde 30’unda merkezi sinir sistemini, yüzde 25’inde organ sistemlerini etkiler. Organ tutulumu olmayan herpes hastaları antiviral tedaviye iyi cevap verir. Yaygın organ tutulumu olan bebeklerde hastalık tedaviye rağmen yüzde 30 ölümle sonuçlanır, yaşayanların da yarısında kalıcı hasar oluşur. Hamilelik dönemin de tekrarlayan herpes enfeksiyonu için hamileliğin 36.haftasından itibaren  doğuma kadar ilaçla tedavi uygulanarak hastalık baskılanır.

Genital Herpes Hastalığında Normal Doğum mu, Sezaryen mi Tercih edilmeli?

Doğum başladığında genital bölgede yaralar yoksa normal doğum tercih edilmelidir. Yaralar varsa sezaryenle doğum yapılması önerilir. Bebeğin annenin hastalığından etkilenip etkilenilmediği  araştırılmalıdır. Anne tedavi görürken anne sütü vermesinde bir sakınca yoktur. Doğum sonrasında annenin el yıkamak başta olmak üzere, temel hijyen kurallarına uyması hastalığın bebeğe bulaşmasını önlemede esastır.

Genital Herpes
Genital Herpes

Tedavi Nasıl Yapılmalıdır?

Doktorunuzdan alacağınız tavsiyeler doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Genital herpes için iyileştirici bir tedavi bulunmamakla birlikte belirtileri azaltmak için antiviral tedavi ile semptomlarda iyileşme sağlanır. Antiviral tedaviler atakların şiddetini ve sayısını azaltabilir. Antiviral tedavide krem şeklinde lokal uygulamaların faydası minimaldir, tedavi tablet olarak ağızdan alınmalıdır. Tekrarlayan ataklar için uzun süreli supresyon yani düşük doz tedavi uygulanır.

Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalığın bulaşması; bu hastalığa sahip biriryle anal, oral veya vajinal cinsel ilişki yoluyla olur. Virüs kişilerin yaralarında olabileceği gibi normal görünen deri bölgelerindede bulunabilir. Partneriniz belirti göstermese de bulaştırıcı olabilir. Korunmamnın en güvenilir yolu hastalık aktifken cinsel ilişkiden uzak durmaktır. Cinsel ilişki sonrası cinsel bölgeyi yıkamak ya da idrar yapmak  cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma sağlamaz. Genital herpes  riskini lateks kondomların doğru ve düzenli kullanımı azaltabilir.

Bağışıklık sisteminde sorun olan kişilerde yaralar daha şiddetli olabilir. Genital herpes virüsü bulunan kişiler yaralara  veya yaralardan çıkan sıvılara dokunup vücudunun farklı bir yerine temas ederse hastalığı bulaştırıp yayabilir. Bu durum özellikle göz gibi hassas bölgelerde ciddi sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın