Hamilelikte Verimli Uyku

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Hamilelikte verimli uyku

Hamilelikte verimli uyku vazgeçilmeziniz olmalı. İlk 2-3 ayda vücudunuzda ki değişimler sebebiyle ister istemez gününüzün tamamını uyuyarak geçirmek isteyebilirsiniz. Fakat sürekli lavaboya gitme isteği o güzel tatlı uykunuzu bölmenize neden olacak ve kendi kendinize sinir krizleri geçirebilirsiniz. Sonrasında 3-6 aylık dönemde vücut hamileliği kabullenir ve kendi düzenini tekrar oturtmaya başlar. Tekrardan gece uykularına dönersiniz. 9 aylık hamilelik sürecinin uyku konusunda en verimli olan dönemi bu dönemdir. Son 3 aylık dönemde tekrar uyku düzeni bozulmaya başlayacaktır. Bu nedenle 3-6 ay arası dönem kritik önem taşır düzenli ve verimli uyku çok önemlidir. Sonrasında yine uykusuz geceler.

Verimli uyku

  • Uyku vücudun dinlenme isteğini tam anlamıyla karşılayacak tek aktivitedir. Uyku sırasında beyniniz düşünmeyi bırakır, bağışıklık sisteminiz kendini yenilemeye çalışır ve sinir sisteminiz dinlenir. İnsanın gün içinde yaşadığı stresi ve gerilimi tam anlamıyla atlatabilmesi için mutlaka uyuması gerekmektedir.
  • Uykunuzun kalitesini arttırın. Mutlaka sessiz ve karanlık bir ortamda uyuyun. Karanlık ortamda ki uykunun melatonin hormonu salgılanmasına yardımcı olduğu ve bunun kanserden koruyucu etkisi olduğu uzmanlar tarafından sık sık dile getirilmektedir.
  • Vücudun uyku isteğinin süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu değişkenliğe yaş, cinsiyet veya vücut kilosu gibi faktörler neden olabilir. Herkesin bildiği gibi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir insanın ortalama uyku ihtiyacını 8 saat olarak açıklamıştır. Fakat uykunun süresinden ziyade kalitesi daha önemlidir. Paramparça 8 saatlik bir uykudansa doğru koşullardaki 6 saatlik kesintisiz uyku daha verimlidir.
Gürültüden uzak durun karanlıkta uyuyun.
  • Hamilelik döneminde yeterince uyuyamayan annelerde aşırı sinir, yorgunluk ve bitkinlik hissi ortaya çıkabilir. Bu neden gün içinde küçük şekerlemeler yapmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle daha zinde kalabilirsiniz.
  • Vücudunuzda ki farklılaşma uykunuzun kalitesini düşürebilir. Eski uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin yatmaya alışık olduğunuz tarafa yatmak zor gelmeye başlayabilir. Ayrıca sık sık lavaboya gitmek, alınan kilolar, bağırsak problemleri, kasık ağrılarının şiddetlenmesi, yaşanan kramp ve kasılmalar sizi uykunuzdan edebilir. Yaşanan stres veya depresyona girmekte uyumayı zorlaştırabilir. Özellikle hamileliğin son aylarında gecede 5-6 kez uyanabilir anne adayı. Bu durum gün içinde kendiniz çok yorgun ve bitkin hissetmenize sebep olacaktır. Bu yüzden gündüzleri bir saat civarı yapılacak olan şekerlemeler iyi gelecektir.
  • Ayrıca akşam yatmadan 2-3 saat önce sıvı almayı bırakmanız sık sık lavaboya gitmenizi önler ve daha kaliteli uyursunuz.
  • Yatmadan hemen önce yemek yemenizi de tavsiye etmiyoruz. Yaşayacağınız şişkinlik ayrıca reflü sancısı çekebilirsiniz. Reflü sancısını azaltmak için yüksek yastık kullanabilirsiniz.
  • En önemlisi dertlerinizi endişelerinizi yatarken düşünmeyin bu konuları gün içerisinde halledin ki uykunuzu kaçırmasın.