Hamilelikten Önce Hangi Vitaminler Alınmalı?

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Hamilelikten Önce Hangi Vitaminler Alınmalı?

Hamilelik uzun, zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte vücut direnci ve sağlığı hem anne adayı hem de bebek açısından hayati önem taşımaktadır. Çocuk sahibi olmaya karar verildiği andan itibaren artık bu sorumluluğu yaşamınızın her köşesine adapte etmek zorundasınız. Bunların başında gelenlerden biriside beslenme alışkanlıklarıdır. Doğru beslenme ve alınacak yeterli miktarda vitaminler ilerleyen süreçte hem sizin sağlam kalmanızı hemde bebeğin sağlıklı gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

Önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi hamile kalmadan önce fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Fazla kilolar hamilelik sürecinde risk teşkil etmektedir. Anne adayı olmadan önce hem fazla kilolarınızı vermek hem de daha dinç bir vücuda sahip olmak için düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme olmazsa olmazınız olmalı.
Unutmayın ki hamilelik sadece 9 aylık bir süreç değildir hamilelik öncesi dönemde hamileliğin bir parçasıdır. Hamilelik süreci ve öncesinde alınan vitamin hapları bebeğinizin beklenenden düşük kiloda doğmasının önüne geçecektir. Vitaminler konusunun ayrıntısına girmeden önce hamilelik öncesi çok önem arz eden bir diğer konu ise alkol ve sigara alışkanlığınız varsa mutlaka bunlardan uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca kahve ve çay konusunda da daha tedbirli olmanız ve azaltabildiğiniz kadar azaltmanız gerekmektedir.

Peki Hangi Vitaminleri Almak Gerekmektedir?

Folik Asit : Bebeklerde sık görülen ve omurilik gelişiminin normalden yavaş kalması sonucu ortaya çıkan spina bfida rahatsızlığının en önemli nedeni folik asit eksikliğidir. Hamilelik sürecinden önce başlamanız gereken ve hamileliğin ilk 3 ayında devam etmeniz gereken bu vitamin bebeğinizi ömür boyu etkileyebilecek bu hastalıktan korumanızı sağlayacaktır.

www.bebekrehberi.net

Hamile anne adayları için çeşitli multivitaminler satılmaktadır. Bunlar vücudun ihtiyacı olan folik asiti içermektedir. Günlük ihtiyacınız 400 mikrogramdır (mcg) Eğer kullandığınız takviye bu miktarı içeriyorsa ayrıca almanıza gerek yoktur. Bazı problemler almanız gerek folik asit miktarını arttırmanıza sebep olabilir örneğin ; epilepsi ilacı kullanıyorsanız, Akdeniz anemisi ya da orak hücreli anemisi probleminiz varsa, diyabet veya vücut kitle endeksinizin 30 dan yüksek olması durumunda daha fazla miktarda folik asit almalısınız fakat bunu mutlaka doktorunuzla görüşerek yapmalısınız. Ayrıca doğal yollardan da bunu destekleyebilirsiniz. Örneğin koyu yeşil bitki ve sebzeler, portakal,limon,mandalina folik asit bakımından zengin gıdalardır.


Kalsiyum : Özellikle doğum sonrası süreçte vücut için kalsiyum çok gereklidir. Çünkü bebeğiniz gelişimi esnasında ihtiyacı olan kalsiyumu sizden alarak gelişimini sağladı ve sizin vücudunuzda ki oran düşmüş oldu. Emzirme döneminde anne sütünde bulunması gereken kalsiyumu sağlayabilmeniz için sizinde yeter miktarda süt ve süt ürünleri tüketmeniz gerekmektedir. Yeterli miktarda kalsiyum alamıyorsanız bunu hap takviyeleri ile doktor kontrolünde yapmanızı öneririz. Kalsiyum takviyesinin hem hamilelik döneminde hem de sonrasında hayati öneme sahip olduğunu unutmamanız gerekir. Bebeğinizin kemik gelişimi kalsiyum sayesinde olmaktadır.


Demir : Hamilelikte bedeniniz iki can taşımaktadır. Haliyle vücutta ki kan miktarında artış görülecektir. Vücudunuzun artan kan miktarı için yeteri miktarda demir vitaminine sahip olması gerekir. Ayrıca hamilelik döneminin önemli sorunlarından biri olan kansızlık içinde demir iyi gelecektir.

Her şeyden önce doğaya yönelmekte fayda var çünkü her vitamin gıdalarda bulunmaktadır. Önceliğiniz doğal ve sağlıklı beslenme olmalıdır. Yetmediği yerde takviye almalısınız.

One Reply to “Hamilelikten Önce Hangi Vitaminler Alınmalı?”

  1. Demir eksikligi var bende hangi vitamin markasını kullanacağımı bilemedim.. bebeğe zararı olur diyede ayrıca korkuyorum.

Bir cevap yazın