Riskli Hamilelik Problemi

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Riskli Hamilelik Problemi

Anne adaylarının çoğu hamileliğini mutlu mesut yaşarken, bazı anne adayları bu dönemi sıkıntılı geçirebiliyor.Birtakım hastalık ve rahatsızlıklardan dolayı anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebiliyor. bu şekilde riskli bir hamilelik  geçirenlerin doktorlarıyla sürekli iletişim halinde olmaları ve kontrollerini aksatmamaları gerekiyor.

Düzenli ve dikkatli takip

Riskli hamilelik, anne adayının kendisinde ya da fetusta, herhangi bir rahatsızlığının oluşma ihtimaline denir. bu tür anne adayların bir perinatolog (riskli hamilelik uzmanı) tarafından takip edilmesi gerekir. Perinatologların, kadın doğum doktorlarına göre farklı tıbbi alanları vardır. Anne adayının takip edilmemesi hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atar.

Risk oluşturan faktörler

 • Anne adayının 35 yaşından büyük, 18 yaşından küçük olması.
 • Anne adayının hamileliğe bağlı sonradan ortaya çıkan bir hastalığının olması.
 • hamilelikten önce kalp, şeker, tansiyon, guatr gibi damar ve doku gibi sistemik hastalıkların olması.
 • Önceden düşük yapmak.
 • Çok şişman ya da çok zayıf olamak.
 • Eşlerin arasındaki yakın akrabalık.
 • Psikiyatrik rahatsızlıklar nedeniyle ilaç kullanılması.
 • Sigara, alkol, uyuşturucu kullanılması.
 • Vajinal kanamaların az veya çok olması.
 • Hamilelik zehirlenmesinin yaşanması.
 • Suyun erken gelmesi.
 • Çoğul hamilelikler.
 • Bebekte kan uyuşmazlığı olması.
 • Bebekteki gelişme geriliği.
Riskli Hamilelik

Riskli hamilelikte yapılması gerekenler

Bu anne adaylarının bu konuda eğitim almış kişilerce takip edilmesi gerekir. uzman doktorlar, riski teşhis etme, sorunları tedavi etme, gereken durumlarda tanısal işlemleri gerçekleştirme ve tedaviyi uygularken normal kadın doğum doktorlarından daha yetkin kişilerdir.

Sağlıklı bir hamilelik için annenin sağlığı önemlidir. Bu yüzden hamilelik öncesinde annenin kullandığı ilaçlar varsa, doktoruna danışarak ilaçları bırakıp bırakmayacağını öğrenir.

Hamile kalmadan önce şeker, tansiyon gibi hastalıkları bulunan annelerin, hamile kalmadan önce bu hastalıklarının seviyesinin düzenlenmesi gerekir.Bu tip anne adayları doktorlarının önerdiği ilaçları kullanmaya devam etmelidir. Hamilelikte şeker hastalığı yaşayan kişilerin, beslenme uzmanı kontrolünde diyet yapması gerekir.

Stresli, aşırı iş yükü ve ağır çalışma saatleri olan bir iş hamileliği olumsuz etkileyebilir. Doktor tarafından istirahat önerilmediği sürece anne adayı iş hayatına devam edebilir. kişiyi çok fazla yormayan, çalışma saatleri uygun, rahat bir iş hamileliğe zarar vermez.

Hamileliği riskli hale getiren nedenlerden biri de anne adayının daha önce bir ya da birden fazla düşük yapmış olmasıdır. Riski engellemek için önceki düşüklerin zamanı, nasıl gerçekleştiği gibi detaylar ve kan testleriyle mevcut hamileliğin takibi yapılmalıdır.Düşüğün çok fazla nedeni olabilir. Çok erken gerçekleşen düşüklerde; kromozomlardaki anormallikler, hamileliğin 3-6 ayları arasındaki düşüklerde; rahim boynu temizliği, daha ileri aylarda ise doğum öncesi bebek (fetüs) ölümü durumlarında; annenin veya bebeğin düşüğe neden olabilecek hastalıklarının olup olmadığı araştırılır.

Anne adayları sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için; hamilelik öncesinde memede kitle olup olmadığını kontrol ettirmelidirler. Smear testi yapılması da rahimdeki bir sorunu önceden tespitte önemlidir.

Günümüzde sağlık alanındaki ilerlemeler sayesinde riskli hamilelik geçiren ve bebeğin gelişiminde anormallikler yaşayan annelerin rahmine ulaşıp,  bebeğin tedavisini gerçekleştirmek mümkündür.

Önleminizi önceden alın

Annede ve bebekte herhangi  bir rahatsızlık olmayan, normal sürecinde devam eden hamilelikler risksiz hamilelik grubuna girer. Annenin beslenmesi  bebeğin gerekli besinleri alması açısından çok önemlidir. Astım, diyabet ve tansiyon gibi doku hastalıkları yaşayan, risk faktörlerinden birini taşıyan veya tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kadınlar bu süreci daha zor geçirirler. Doktor takibinde olamak bu dönem için oldukça önemlidir.