Televizyon izlemek çocuk için zararlı mı?

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Bebekler için televizyon zararlı mı?

Çocuklarımız bayılıyorlar bu içerisinden ses gelen renkli hareketli eğlenceli makineye, fakat fazla karşısında kalmaları takibi zararlı önlem almakta fayda var elbette. Peki ne yapmamız gerekmektedir ve bu konuda ki yaklaşımımız nasıl olmalıdır ?

Dünyadaki neredeyse  her ailenin vazgeçilmesi haline gelen ve neredeyse içerisinde her türden içeriği bulabileceğimiz bu kitle iletişim aracı doğru kullanıldığında zarardan ziyade öğretici ve eğlenceli olabiliyor. Bazı aileler çok fazla televizyon izleyebiliyorken bazı ailelerde evde varlığı unutulur hale gelebiliyor biz ortalama olarak bu makineyi kullanan bir aile gözünden olaya yaklaşıp konuyu irdelemek istiyoruz. Yeni çocuğunuz olduğunda tabi ki bir heyecan oluyor evde ‘’çocuğa televizyon izletmeyelim zararı olur’’ diyenler çıkıyor. Fakat hiç izletmemekte ilerde çocuğunuzun televizyona karşı daha istekli olmasına ve anlam yüklemesine sebep olabilir. Ayrıca hiç açmamak kendinizide kısıtlamanıza sebep olacaktır ki bu da doğru bir davranış olmaz. Size tavsiyemiz eğer evde sürekli televizyon açıksa bunun süresini azaltın tabi ki ve çocuğunuzu bir yaşına kadar uyumadığı saatlerde televizyon açıkken karşısına oturtmadan sırtı dönük şekilde onunla oyun oynamanız ilgilenmeniz ve ya yemek yedirmeniz olacaktır. Evet bu evde böyle bir cihaz var ama çokta önemli bir şey değil havası olacaktır onun bilinç altında. Bir yaşını geçtikten sonra çocuğunuzun ilgisini özellikle reklamlar ve renkli görüntüler çekmeye başlayacaktır. Bu durumlarda televizyonun sesini kısın ve kısa süre izlemesine izin verdikten sonra dikkatini başka şeylere çekin. Şiddet içerikli haberleri ve ya filmleri kesinlikle izlemesine izin vermeyin.

Peki televizyonun yararı ve ya zararı var mı?

Bu soru sonu olmayan bir tartışmanın sorusudur. Kimileri kesinlikle zararlı kimileri ise çocuk dünyayı görsün minvali ile yararlı olduğunu savunur. Fakat uzmanların bir çoğu aşırı  olmadığı sürece bir zararının olmadığını söylemektedir. Zaten birçok şeyin fazlası zarar değil midir ?

Çok yakından izlemelerine izin vermeyin

Peki Uzmanların Tavsiyeleri Neler

  • Çocukların yaş seviyesine göre yarım saat ile iki saat arasında televizyon izletilmelidir.
  • Televizyon izlerken çocuğunuzla ara sıra konuşmalı diyolog kurmalısınız gördükleri ile ilgili soru sorun ve yorum yaptırın, tamamen kendini televizona kilitlemesine izin vermeyin.
  • Evet zor olduğunu biliyoruz ama yemek yedirirken kesinlikle televizyon izletmemelisiniz.

 

Televizyon izlemek otizme neden olabilir mi?

Eğer ailede yani anne ve baba sosyal değillerse yani anti sosyal kişilerse (evden dışarı pek çıkmayan, çocukla çok fazla konuşmayan, insanlarla diyalog kurmayan) ve bu ebeveynler çocuklarının bebekliğinden itibaren televizyonun karşısında saatlerce oturmasına müsade ederlerse, üstelik bunu çocukla hiç konuşmadan diyalog kurmadan yaparlarsa o zaman otizim olasılığı ciddi ölçüde yükseliyor.

Ayrıca şiddet içerikili haber veya filmlerin izlenmesine müsade edilmesi çocukların yetişkinlik dönemine geldiklerinde suç işlemeye daha meyilli ve aile yaşamında sorun çıkaran bireyler olduğunu araştırmalar göstermektedir.

 

Televizyon bağımlığına karşı ne yapılabilir.

  • Çocuğunuzun ilgisini çekecek çocuk kanallarını 15 aylık olduktan sonra izletmeye başlayın bu süre yarım saat ile bir saat arasında olsun. Bunu düzenli yaptığınızda sizin izlediklerimizin onun ilgisini çekmediğini göreceksiniz.
  • Diğer önemli bir konu çocukların anne ve babalarını model ( örnek) almalarıdır. Siz gözünüzü ayrımadan sürekli televizyona bakarsanız çocukta sizin yaptığınız yapacaktır elbette. Sonra dönüpte çocuğunuza çok televizyon izliyorsun diye kızma hakkınız yok.
  • Bazı çocuklar evde yapılabilecek en eğlenceli şeyin televizyon izlemek olduğunu düşünüyor ve bu yüzden karşısından kalkmak istemiyor bunun nedeni evde ona daha eğlenceli bir alternatif sunulmamasından kaynaklanır. Genelde ilgisiz anne babalar çocukları ile oyun oynamadıkları için bu durum görülebilir. Çocuğunuza hayatta televizyondan daha eğlenceli şeyler olduğunu gösterin.
  • Onlarla dışarı çıkın boş vaktinizin bir kısmını çocuğunuzla dışarı cıkmaya ayırın park bahçe orman ve ya deniz kenarı çocuğun farklı yerler görmesine ayağının toprağa basmasına izin verin. Böylece herşeyi televizyon değil bazı şeyleri kendi tecrübeleri ile öğrenecektir.
  • İzlediğiniz ve izlettiğiniz programlara dikkat edin arada daha sakin az gürültülü şeyler açın. Televizyon açıkken arada bir onunla oyun oynayın ve unutturun televizyonu.

 

 

 

Bir cevap yazın